Türkiye'nin AB Üyeliğine Etkisi Tartışılıyor

Türkiye'nin AB Üyeliğine Etkisi Tartışılıyor

Türkiye, dünya basınında yer almaya devam ediyor... Gazetelerde, protestoların yanısıra siyasilerin ve polisin tavrı ele alınıyor... Gelişmelerin Avrupa Birliği üyelik sürecine etkisi değerlendiriliyor.

Türkiye'deki protestoların 28. gününde de dünya basını konuya geniş yer ayırdı.

İngiliz Financial Times başyazısında, "Tam da Fransa Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin canlandırılmasına karşı itirazlarını yumuşatmış, üç yıllık aradan sonra görüşmeler yeniden başlamışken, bir başka üye ülke yeniden barikatlar kurdu" değerlendirmesiyle, 22. müzakere faslının açılıp açılmayacağı konusunu ele aldı.

Gazete Almanya'nın engelleme nedeninin Türkiye'de, göstericilere müdahaleyle ilgili olduğu yorumunu aktardı.

Guardian ise eski İngiliz diplomat Jonathan Powell'ın, "eylemlerin barış sürecine zarar vermemesi gerektiği" yönündeki sözlerini sayfalarına taşıdı.

Alman Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin Erdoğan döneminden ibaret görülmemesi gerektiğini belirtti.

Stuttgarter Zeitung da, "Avrupa Birliği, Erdoğan’ın otoriter hevesleri ve İslamcılaştırma eğilimlerine karşı sokağa çıkan laik düşünceli Türk sivil toplumunu yüz üstü bırakırsa bu, kendi değerlerine ihanet olur" diye yazdı.

Tageszeitung ise Türkiye'nin Birliğe üyeliğine karşı çıkan Angela Merkel'i eleştirdiği haberinde, "Bayan Merkel ve partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik’in demokrasi için kolları sıvamayı aklından bile geçirmemesi yazık” ifadeleri yer aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz