Venezuela Chavez için Yasta

Venezuela Chavez için Yasta

Venezüela Chavez için yasta... Yüzbinlerce Venezüelalı Devlet Başkanları Hugo Chavez için sokaklara döküldü. Marşlar eşliğinde Chavez'in Cenazesi Başkent Caracas'taki Askeri Akademiye götürüldü. Chavez'in naaşı yarın yapılacak cenaze törenine kadar katafalkta tutulacak. Birçok güney Amerika Ülkesinde yas ilan edilirken, aralarında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da bulunduğu çok sayıda Lider Cenaze törenine katılacak...

Venezüela, Devlet Başkanları Hugo Chavez için ağlıyor. Liderlerine son kez veda etmek isteyen yüzbinlerce kişi sokaklara akın etti.

Chavez'in uğurlama töreni yerel saatle sabah 08.00'da Deniz Kuvvetlerince onuruna 21 pare top atışıyla başladı. Sosyalist Liderin Cenazesi yapılan dini törenin ardından Hastaneden alınarak kortej eşliğinde Askeri Akademi'ye götürüldü.

Kortejin en başında Chavez'in annesi ve kızlarının yanı sıra Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro da vardı. Yüzbinlerce kişi hep bir ağızdan marşlar söyleyerek Chavez'e olan sevgilerini dile getirdi.

Hugo Chavez'in Naaşı yarın yapılacak cenaze törenine kadar, yakınlarının ve halkın ziyaretine açık olacak katafalka yerleştirildi.

Chavez'in ölümü sadece ülkesini değil tüm Güney Amerika'yı da yasa boğdu.. Arjantin ve Ekvador'un ardından Brezilya, Şili, Bolivya, Uruguay, Dominik Cumhuriyeti ve Küba'da yas ilan edildi.

Arjantin'de binlerce kişi Venezüela konsolosluğuna yürüdü. Yarınki cenaze töreni de, Başta Güney Amerika olmak üzere, devlet Başkanlarının akınına uğrayacak. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da cenaze törenine katılacak isimler arasında...

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de Hugo Chavez için saygı duruşunda bulunuldu.

30 gün içinde seçimler yapılıncaya kadar Başkanlık görevini Chavez'in yardımcısı Nicolas Maduro yürütecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz