İstanbul Üniversitesi'nde Gerginlik

İstanbul Üniversitesi'nde Gerginlik

İstanbul Üniversitesi, güne gergin başladı. Nedeni ise, kampüste düzenlenen "İfade Özgürlüğü Konferansı" 'na Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da katılacağının duyulmasıydı... Hükumet aleyhinde sloganlar atan öğrenciler, panelde de protestolarını sürdürdü. Bakan Kılıç ise, programının yoğunluğunu gerekçe göstererek etkinliğe katılmadı.

Yine üniversite yine öğrenci ve özel güvenlik görevlileri karşı karşıya.....

Yer İstanbul üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi. Üniversitenin hukuk fakültesi "ifade özgürlüğü" paneli düzenliyor daha doğrusu düzenleyecek. Panelde Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. dr. Zafer Üskül ve üniversite rektörü Prof. dr. Yunus Söylet konuşacak. Bir de Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç olacak.

Bakan Kılıç gelmeden bir grup öğrenci panelin yapılacağı merkezin önünde toplandı. Sonrasında ise işte bu görüntüler yansıdı kameralara......

Öğrenciler, özel güvenlik görevlilierini aşarak panelin düzenleneceği salona girdi. Kürsüde konuşmacıların ismi yazıyor ama orda onların yerine öğrenciler var.

Öğrenciler kürsüyü işgal edince tartışmalar dakikalarca sürdü. Konuşmacılar ise ilk sıradan olup biteni izledi. Çeşitli nedenlerle ceza alan öğrencilerin yanı sıra karşıt görüşlü öğrenciler tek tek söz aldı. Salonda sık sık tansiyon yükseldi.

Salonda Bakan Kılıç yoktu ama korumalar ordaydı. Onlar da daha sonra dışarı çıktılar. Bakan Kılıç programının yoğunluğunu gerekçe göstererek panele gelmedi. Yoğun tartışmaya rağmen "ifade özgürlüğü" paneli olaysız sona erdi. Panelin çarşamba günü Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın katılımıyla devam etmesi bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz