Meteoroloji Uyardı, Kar Geliyor

Meteoroloji Uyardı, Kar Geliyor

Marmara'nın doğusu ile Batı Karadeniz'de kuvvetli kar yağışı bekleniyor. İstanbul'da olası kar yağışı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi alarma geçti. Doğu'da ise kar hayatı olumsuz etkiliyor. Çok sayıda kentte okullar 1 veya 2 gün tatil edildi.

Meteoroloji yetkilileri Marmara'nın doğusu ile Batı Karadeniz'de kuvvetli kar yağışı görüleceği konusuda uyardı. İstanbul Belediyesi alarma geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapılan hazırlıklara ilişkin bilgi verdi.

Topbaş: "Bizde ibb olarak buna göre hazırlıklarımızı yaptık ve önlemlerimizi aldık" ekipman olarak 908 araç ve gereç ile 2 bin 266 personelle teyakkuz durumundayız. 40 tane vincimiz var. köylerde 142 adet kar kürücü araç ve sistemlerimiz var"

Sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran Topbaş, kar lastiği kullanımının önemine dikkat çekti.

"Ümkün mertebe yoğun kar yağışı oluştuğunda araçların trafiğe çıkmamasını ve toplu taşımanın kullanılmasını önermekteyiz"

İDO da, beklenen kar yağışı öncesi kriz masası oluşturdu; bazı dış hat deniz otobüsü seferlerini iptal etti. 250 evsiz vatandaş da Metin Oktay spor tesislerinde misafir ediliyor.

Başkent Ankara'da ise, üç gün hafif kar yağışı bekleniyor. Sıcaklığın gündüz 1, gece -5 derece olacağı belirtildi. İzmir'de bugün hava parçalı bulutlu olacak. Hava sıcaklığı ise 4-5 dereceyi geçmeyecek.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Kütahya-Afyonkarahisar karayolu ise, 3 saat boyunca kapandı. Polis, zincirsiz araçların yola çıkmasına izin vermedi.

Doğu Anadolu bölgesinde de kar esareti sürüyor.1120 köy yolunun merkezle bağlantısı kesildi. Şehirlerarası yollarda ulaşım güçlükle sağlanıyor..

Kar yağışı, eğitimi de sekteye uğrattı. Tunceli Ağrı ve Kars'ta 2 gün, Muş, Hakkari,ve Gümüşhane'de de 1 gün eğitime ara verildi. Merkez ve merkeze bağlı köylerdeki okullar bugünden itibaren 2 gün tatil edildi.

Gümüşhane'de buzlanma ve kar, kazaları beraberinde getirdi. Kentte meydana gelen iki ayrı kazada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Erzincan- Erzurum karayolu da da yoğun kar yağışı nedeniyle kapandı. Karayolunun Erzurum istikametinde ulaşım sağlanamazken, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı .

Türkiye'nin önemli kayak turizm merkezlerinden Uludağ ve Erciyes, haftasonunu fırsat bilen tatilcilerle doldu.

Bolu'da karla kaplı Abant Tabiat Parkı, beyaza bürünmüş görüntüsüyle büyüledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz