Emekliye Prim Şoku

Emekliye Prim Şoku

Emekliye prim şoku.. Serbest çalıştığı halde bunu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmeyen 300 bin emekli takibe alındı.. Bu emeklilerin aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 4'te 1'inin kesilmesi işlemine başlandı. Tespit edilen 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.

Emeklilerin binde birinin serbest çalışıyor gözüktüğünü farkeden Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı ile işbirliği yaparak, kapsamlı bir “destek primi operasyonu” başlattı.

İlk aşamada, çalıştıkları için aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırması gerektiği halde bunu yapmayan 400 bin emekli tespit edildi.

Bu 400 bin emekliden, 300 bini takibe alındı ve aylıklarına geriye dönük haciz uygulanarak, emekli maaşlarının 4'te 1'inin kesilmesi işlemine başlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden “zamanaşımı” süresi 10 yıl olduğu için emeklilerden örneğin 6 yıl öncesinin SGK destek primi de talep edilebiliyor. Ancak kira, faiz, borsa kazancı olanlardan kesinti yapılmışsa bu kişiler SGK'ya itiraz edebilecek.

Uygulama Milletveliklerine ayrıcalık tanındığını da ortaya çıkardı..

Emekli Milletvekillerinin, milletvekilliği görevleri devam ederken serbest çalışmaları ya da bir şirkete ortak olmaları durumunda, emekli aylıklarından yüzde 15 sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılmıyor.

Bunun nedeni ise, Anayasa’nın 86. maddesinde, kesinti yapılamayacağına ilişkin “özel hüküm” bulunması.

Bu arada, şu ana kadar 4 bin 900 emekliye “fazla aylık ödendiği” ortaya çıktı. Kurum yetkililerinden alınan bilgiye göre, fazla ödenen aylık tutarı “ortalama 2 bin lira”.

Ancak, bu tutar ortalama bir rakam; toplamda 500 lira fazla aylık ödenen olduğu gibi, 5 bin, hatta 10 bin lira fazla aylık ödenen de var.

Diğer Haberler
(1) Yorum Yapılmış

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Kanal B veya kanalb.com.tr sorumlu değildir.

  1. Avatar
     Alim56  19:56

    EL İNSAF

    ALİM IŞIK: BU NEYİN MÜJDESİ ?ALLAH AŞKINA ; 800 TL MAŞŞLA GEÇİNMEK ZORUNDA OLAN AYNI ZAMANDA KÜÇÜK ESNAFLIK YAPMAYA ÇALIŞAN İNSANLAR 8000 İLE 24000 LİRA ARASI BORÇ ÇIKARACAKSIN SONRADA 36 YE BÖLÜM DİMÜJDE VERECEKSİN. EL İNSAF.BU NE DEMEK BİLİYORMUSUNUZ? BİR ADAMA İYİ BİR DAYAK ATACAKSIN SONRA BAK KAFAN KIRILMADI GİBİ BİR ŞEY PEKİ BU İNSANLARI ÖDEDİĞİ 400 BİN ELEKTRİK 400 BİN VERGİ DEFTERİ 400 BİN SU -MÜHASEBE-KİRA STOPAJ VS ÜLKENİN EKONOMİDEKİ K

Yorum Yaz