11 Milyon Kişiye Çağrı

  • 24 Ağustos 2012

Uzmanlardan 11 milyon banka müsterisine çağrı... Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği ücretlere hakem heyeti karşı çıktı... Uzmanlar, son 10 yılda kredi çeken 11 milyon insana 'dosya masraflarını geri almak için bankalara koşun' çağrısında bulundu.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın 'Deli Dumrul ücretleri' olarak adlandırdığı ve kaldırmak için çalışma başlattığı banka komisyonlarına bir cevap da Konya'dan geldi.

Konya Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti 2009 yılında bir bankadan 10 bin liralık tüketici kredisi çeken Şamil Özkan'a çıkarılan 400 liralık masrafın geri verilmesine hükmetti. Kararın çıkmasının ardından Özkan bankadan 400 lirasını geri aldı.

Bu karar kredi kullanan tüketicilere de umut ışığı oldu. Uzmanlar, Yargıtay'ın kararları gereği tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masrafları alabileceğini söylüyor...

Tüketici dernekleri kredi kullanan milyonlarca insana işlem masraflarını geri almak için harekete geçin çağrısında bulunuyor... Çünkü bankaların 31 kalem için aldığı masraflar için hakem heyetine başvuran tüketicilerin büyük çoğunluğu haklı bulunuyor...

Peki tüketiciler nasıl bir yol izlemeli?

Önce söz konusu bankaya masrafın geri istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup göndermek gerekiyor. Banka parayı iade etmezse bir sonraki durak kaymakamlıklardaki hakem heyeti... Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde tüketiciye bildiriliyor.

Bankalar Birliği verilerine göre, son 10 yılda 11 milyon 455 bin kişi kredi çekti. Bunun 6 milyon 997 bini tüketici kredileri, 1 milyon 275 bini konut kredileri ve 273 bin 674'ü taşıt kredilerinden oluştu.