Mehmet Emin Resulzade mezarı başında anıldı.

  • 29 Mayıs 2011

Milli Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yılı kutlanıyor. Kurucu Devlet Başkanı Mehmet Emin Resulzade'nin Cebeci Asri Mezarlığındaki anıt mezarında yapılan etkinlikte Resulzade'nin Azerbaycan'ın bağımsızlığı için yaptıklarına dikkat çekildi.


Milli Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 93. yıl kutlamaları, kurucu devlet başkanı Mehmet Emin Resulzade'nin anıt mezarı başında saygı duruşuyla başladı.

1884 yılında doğan ve 1955 yılında Türkiye'de yaşamını yitiren Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kurucu Devlet Başkanı Mehmet Emin Resulzade'nin Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunan kabri başındaki törene katılım yoğundu.

Azerbaycan Kültür Derneği, Dünya Gençlerle Kültür Derneği ve Afganistan Aydınlar Birliği'nin organize ettiği törende Azerbaycan Bağımsızlığı'nı vurgulayan konuşmalar yapıldı.

Profesör Doktor Hanım Halilova da Azerbaycan'ın kurucu devlet başkanı Resulzade'nin bağımsızlık için yaptıklarını ve devlet adamlığını anlattı.

Dünya Gençlerle Kültür Derneği Dostluk Grubu Başkanı Afganistanlı Batur Dostum, Resulzade'nin örnek aldıkları bir devlet adamı olduğunu vurguladı.

Eğitim almak için Türkiye'de bulunan Azeri Askerler de kurucu devlet başkanlarının mezarı başında saygı duruşunda bulundu.

Sovyet esaretinde 28 Mayıs 1918'de kurulan Milli Azerbaycan Cumhuriyeti, 27 Nisan 1920 tarihinde Kızılordu tarafından işgal edilmişti. Azerbaycanlılar, 1990'lı yıllara kadar Sovyetlerin egemenliği altında yaşamıştı.