K.H.O. 1961 Mezunları Atanın Huzurunda

  • 14 Mayıs 2011

Kara Harp Okulundan 1961'de mezun olanlar, mezuniyetlerinin 50. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Anıtkabir'i ziyaret etti. Heyete Başkanlık eden Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Anıtkabir Özel Defteri'ne ''(Cumhuriyet'i kuranlar onu savunmaya da muktedir olmalıdır) sözün, yalnız beynimizde değil kalbimizde de, davranışlarımızda da tek rehberimiz olmuştur'' diye yazdı.


Aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da bulunduğu Kara Harp Okulu 1961 yılı mezunları, mezuniyetlerinin 50. yılı dolayısıyla eşleri, çocukları ve torunlarıyla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

Emekli Orgeneral Büyükanıt'ın başkanlığını yaptığı heyet Atatürk'ün mozolesine çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu.

Kara Harp Okulu 1961 mezunları adına Misak-ı Milli Kulesi'ndeki Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Büyükanıt, deftere yazdıklarını daha sonra yüksek sesle okudu.

"BÜYÜK ATATÜRK. KARA HARP OKULU 1961 YILI MEZUNLARI OLARAK 50. YILIMIZDA HUZURUNUZDAYIZ. CUMHURİYET'İ KURANLAR ONUSAVUNMAYA DA MUKTEDİR OLMALIDIR SÖZÜN YALNIZ BEYNİMİZDE DEĞİL KALBİMİZDE DE, DAVRANIŞLARIMIZDA DA TEK REHBERİMİZ OLMUŞTUR. YALNIZ MESLEK YAŞANTIMIZDA DEĞİL EMEKLİ OLDUKTAN SONRA DA YAŞANTIMIZIN TEMEL DEĞERLERİ OLARAK YER ALMIŞTIR.BİZ KARA HARP OKULU 1961 YILI MEZUNLARI GENÇKEN DE BU EMANETE SAHİP OLDUK, MEZUNİYETİMİZDEN 50 YIL SONRA DA, EMEKLİ OLARAK DA YILMAZ SAVUNUCULARIYIZ. BUNDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN.

Emekli Askerler Atatürk'ün silah Arkadaşı İsmet İnönü'nün kabrinede çelenk bıraktı.

Büyükanıt, Anıtkabir ziyaretinin sonunda, heyete eşlik eden Anıtkabir Komutanı Albay Nevzat Büyükceran'a, 1961 yılı mezunları adına bir plaket verdi. Törenin ardından aralarında emekli Orgeneral Edip Başer'in de bulunduğu heyettekiler, Anıtkabir'den ayrıldı.