"Poyrazköy" Davasında Tahliye Talebi

  • 12 Nisan 2011

Koramiraller, sat komandoları ve teğmenlerin yargılandığı Poyrazköy davasında 2 yıldır tutuklu bulunan sanıklar, tahliyelerini istedi. Emekli Binbaşı Levent Bektaş, hakkındaki tüm iddiaların çürütüldüğünü söyledi ve mahkeme heyetine suçsuzluğumu ispat etmek için daha ne yapabilirim? diye sordu. Tuğamiral Fatih İlgar da 3 davada da tutuklamaya gerekçe gösterilen tüm iddialarla ilgili çelişkileri hatırlattı "Bunlar laf oyunuyla geçiştirilecek şeyler değil" dedi.


'Amirallere suikast' ve 'Kafes Eylem Planı' davaları ile birleştirilen Poyrazköy davasının altıncı duruşmasında sanık ve avukatların talepleri alındı. 2 yıldır tutuklu bulunan emekli binbaşı Levent Bektaş tahliye talebinde bulunan ilk sanık oldu.

Bektaş, kafes eylem planının altındaki imzanın sahte olduğunun bilrikişi raporlarıyla kanıtlandığını söyledi. Bektaş, Kaynarca ve Keçilik mevkinde bulunan mühimmatla ilgisi olmadığını da hatırlattı. TİB den gelen cep telefonu sinyal bilgilerine göre Bektaş mühimmatın gömüldüğü tarihte Poyrazköy Keçilik mevkinde değildi.

Bektaş'ın tutukluluğuna gerekçe olarak gösterilen maddelerden biri de delilleri karartma şüphesi. Sanığın bu konudaki açıklaması ilginç. "Dava dosyası zaten benim suçsuzluğumu gösteriyor. Bunları korumaya ihtiyacım var. Yok ketmeye değil" .

Tutuklu sanık Faruk Akın da Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Uğur Yiğit'in Hasdal Cezaevi'ni ziyaret ettiklerini, komutanların kendileri için çok üzüldüklerini ifade ettiklerini belirtti. Metin Ataç'ın Poyrazköy duruşmasında tanıklık da yapabileceğini belirttiğini anlatan Akın, "Hem Yiğit'e, hem de Ataç'a suikast düzenleyeceğimiz iddia ediliyor, ancak onlar bizi ziyarete geliyor. Bu tezat değil mi?" diye sordu.

Tuğamiral Fatih İlgar ise davadaki çelişkilere dikkat çekti ve mahkeme heyetine " Kafes planı 9 mayısta bulundu. Nasıl oluyor da savcı sanıklardan birine 27 nisanda bu planla ilgili soru sorabiliyor. Konuyu lütfen aydınlatın" dedi. İlgar ayrıca tutuklu sanık Faruk Akın'la ilgili arama ve el koyma kararından 1 ay sonra ihbarın geldiğini belirterek "ihbarın yapılacağı önceden nasıl biliniyordu" diye sordu.