Asgari Ücret Arttı Ama Özel Sektörde Tablo Vahim

Asgari Ücret Arttı Ama Özel Sektörde Tablo Vahim

Hükümet asgari ücretliye, memura ve memur emeklisine ara zam yaptı...Yapılan zamlar enflasyonun gerisinde ancak daha da mağdur bir kitle var; Özel sektör çalışanları. Birçok iş yerinde onbinlerce kıdemli çalışanın maaşı zam yapılmadığı için artık asgari ücret seviyesine geriledi. Bunun önemli bir sorun haline geldiğini söyleyen sendika temsilcileri, hükümetin yasal bir düzenleme yapması gerektiğini vurguluyor.

Hükümet asgari ücrete, memura ve emekliye zam yaptı. Bu zamlar bile vatandaşın yüzünü güldürmeye yetmedi. Zira artışlar, enflasyonun gerisinde kaldı.

Özel sektör çalışanları için durum daha da zor. Zira asgari ücret artıp, özel sektörün orta ve üste seviye çalışanlarının maaşları aynı oranda, yani yüzde 30 zamlanmayıca, kıdemli personelin maaşı asgari ücret seviyesine geriledi.

"Patron ya işten çık ya da bu maaşla çalış" deyince ortaya çıkan tablo: yıllarca kazınılan tazminat hakkından vazgeçilmesi oluyor. Sendikalar bu durumun daha fazla mağduriyet yaratmaması için hükümetin bir düzenleme yapması gerektiğini söylüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz