Maaş Zamları Eriyor

Maaş Zamları Eriyor

Asgari ücrete, memur ve emekliye yapılan zamlar, enflasyon karşısında erimeye devam ediyor... Fahiş fiyat artışları karşısında vatandaşın mağdur olduğunu söyleyen tüketici konfederasyonu başkanı Aydın Ağaoğlu, acil önlem çağrısı yapıyor.

Temmuz ayında asgari ücrete yüzde 29 nokta 3, memur ve memur emeklisine yüzde 41 nokta 69, SSK ve Bağkur emeklisine yüzde 42 nokta 35 zam yapıldı. 1 yılda yapılan artış ise asgari ücrette yüzde 94 nokta 6, memur maaşında yüzde 84 nokta 15,
emekli aylığında yüzde 78 nokta 6 oldu.

Ancak temel gıda maddeleri başta olmak üzere enerji, akaryakıt zamları, vatandaşların maaşlarına yapılan artışın enflasyon karşısında evrimesine yol açtı. Üstelik her geçen gün neredeyse her ürüne zam gelmeye devam ediyor.

Bir yılda ekmek yüzde 167, şeker yüzde 285, ayçiçek yağı yüzde 125, un yüzde 98, makarna yüzde 116, nohut yüzde 162, süt yüzde 153, yumurta yüzde 99 zamlandı.

Elektrik fiyatları yüzde 181, doğalgaz yüzde 152 pahalandı.

Yani maaş zamlarının anlamı kalmadı. Zira, zamlar enflasyonu, enflasyon yeni zamları doğuruyor.

Tüketicinin bu sarmaldan kurtulması için "öncelik enflasyonla mücadele olmalı" diyen uzmanlar, fahiş fiyat artışlarıyla ilgili de hükümete önlem çağrısı yapıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz