Güldürürken düşündüren Nasreddin Hoca, vefatının 738'inci yılında anılıyor

Güldürürken düşündüren Nasreddin Hoca, vefatının 738'inci yılında anılıyor

Hazır cevap kişiliği, güldürürken düşündüren hikayeleriyle geniş kitlelerce tanınan Nasreddin Hoca, vefatının 738. yılında Konya'nın Akşehir'de düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği'nde anılıyor.

Bu yıl 63'üncüsü organize edilen şenlik kapsamında, hem çocuklar hem de büyükler için tiyatrolar ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek, yerli ve yabancı halk dansları gösterileri sunulacak.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, tellal tarafından halkın şenliğe çağırılmasıyla bugün başlayan ve 63 etkinlikle 6 gün sürecek şenliklerin, Kovid-19 sürecinin olumsuz etkilerinden sonra bu yıl coşkulu geçmesini beklediklerini söyledi.

Bu yıl temsili Nasreddin Hoca'yı tiyatro sanatçısı Behzat Uygur'un canlandıracağını hatırlatan Akkaya, "Her yıl bu şenlikleri düzenlerken ayrı bir heyecan, ayrı bir gurur duyuyoruz. Hocamızın torunu olmaktan, onu hatırlamak ve hatırlatmaktan gurur duyuyoruz. Hocamızın hatırasını yaşatmak adına 63 yıldır bu şenlikler kesintisiz düzenleniyor ve Cumhuriyet döneminde kesintisiz olarak düzenlenen etkinliklerden biri olarak literatüre geçmiş durumda." diye konuştu.

Şenliğe uluslararası mahiyet kazandıran en önemli etkinliklerin Uluslararası Karikatür Yarışması ve Uluslararası Fotoğraf Yarışması, 5 yabancı ülkeden toplam 11 halk oyunu ekibinin gösterileri olduğunu söyleyen Akkaya, şöyle devam etti:

"Bütün bunlardan da daha önemlisi burada ana öge, ana unsur hocamızın kendisi, şahsiyeti. Çünkü artık ünü Akşehir'i, Konya'yı, Türkiye'yi aşmış, uluslararası arenada bilinen biri. Pratik zekası, nükte ve latife şeklinde mizahı kullanarak insanlarımıza motivasyon veren, yanlış olaylara karşı incitmeden eleştiren, bir taraftan gülümsetirken bir taraftan da düşündüren o yapısı, tarzıyla dünyada artık bilinir hale gelmiş. Hocamız Amerika, Avrupa, özellikle Türk Cumhuriyetleri olmak üzere her yere ulaşmış, evrenselleşmiş bir karakter."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz