TEKNOFEST Girişim Programı tanıtıldı

TEKNOFEST Girişim Programı tanıtıldı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Girişim Merkezi yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Girişim Programı tanıtıldı.

Bu yıl ilk defa düzenlenen TEKNOFEST Girişim Programı’nın tanıtım etkinliğine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve T3 Vakfı Girişim Merkezi Koordinatörü İrem Bayraktar katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, törende yaptığı konuşmada, Milli Teknoloji Hamlesi'nin, Türkiye'nin hedeflerine yürümesinde çok önemli bir kaldıraç olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin otomobili Togg'un sadece bir otomobil markası olmadığına dikkati çeken Kacır, Togg'un, mobilitenin dönüşümüne liderlik ederken belki kendisinden de büyük start-up'ların doğmasına, büyümesine vesile olacak bir kaldıraç olacağını söyledi.

TEKNOFEST Girişim Programı'nın Türkiye'nin yüksek teknoloji alanındaki girişim ekosistemine eşsiz katkılar sunacağını ifade eden Kacır, "TEKNOFEST yarışmacılarımıza birtakım sorular sorduk. TEKNOFEST'e katılım amacımız neydi, dedik. Yüzde 66'sı takım çalışması gerçekleştirmek, yüzde 61'i akademik gelişim göstermek derken, hiç de azımsanmayacak bir oran, yüzde 57'sinin girişime dönüştürerek bir şirket kurmak dediğini gözlemledik." ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST'e katılanların yüzde 67'sinin projelerini devam ettirme iradesi gösterdiğini belirten Kacır, şunları kaydetti:

"Biz potansiyelimizin ne kadar büyük olduğunu aslında verilen bu cevaplarda gördük. Yani TEKNOFEST yarışmalarına katılan on binlerce gencimiz, bu yarışmaları okulda gerçekleştirdikleri sıradan sayılabilecek projelerden çok farklı görüyor. Bu yarışmalarda elde ettikleri deneyimle, kurdukları takımla teknoloji girişimleri kurmak ve Türkiye'nin hatta insanlığın geleceğine imza atmak istiyor. Sayısal olarak baktığımızda da aslında potansiyelimiz, Türkiye'nin geleceğini de dönüştürebilecek çok büyük bir ölçeğe işaret ediyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 600'e yakın teknoloji gelişimi yola çıkıyor. TEKNOFEST ölçeğine baktığımızda ise geçtiğimiz yıl sadece bir yılda TEKNOFEST yarışmalarında lise ve üstü seviyede finallere kalan takım sayısı 1650. Dolayısıyla bu takımların üçte birini dahi teknoloji girişimine dönüştürebilirsek Türkiye'nin girişim kapasitesini en az ikiye katlamış olacağız. Belki daha da önemlisi pek çok teknoloji girişiminin cesaret edemediği alanlara, derin teknoloji alanlarına yönelmiş çok sayıda teknoloji girişiminin doğmasına imkan sağlayacağız."

TEKNOFEST Girişim Programı'nda adaylara sağlanacak destekler hakkında bilgi veren Kacır, destekler sayesinde girişimlerin büyümesinin ve adım adım küreselleşmesinin hedeflediğini belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz