6'Lı Masa 5'İnci Kez Toplandı

6'Lı Masa 5'İnci Kez Toplandı

6 muhalefet Partisi'nin genel başkanları bugün 5'inci kez biraraya geldi. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi liderlerinin toplantısının ardından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sert şekilde eleştirildi, "yarının Türkiye'sini inşa etmeye kararlıyız" denildi.

6 muhalefet partisinin genel başkanları 5'inci kez biraraya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi
Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, saat 14.00'te İYİ Parti Genel Merkezi'nde buluştu. Akşener, liderleri parti genel merkezinin kapısında karşıladı.

Toplantıda Türkiye'de yaşanan iç ve dış siyasi gelişmelerin yanı sıra ekonomi başlıkları ele alındı. Toplantının ardından ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine eleştiriler devam etti, "Yarının Türkiyesi’ni” inşa etmeye kararlıyız" denildi.

Ortak açıklamada, güçlendirilmiş parlementer sistem vurgusunun altı bir kez daha çizildi. iktidarın son dönemde devreye sokmaya çalıştığı politikaların dünyaya kapalı ve otoriter bir yapının kalıcı nitelik kazanması hedefine dönük olduğu
savunuldu. "Bu çerçevede, BDDK’nın geçtiğimiz hafta içinde aldığı kararlar da açık bir şekilde serbest kambiyo sisteminden sermaye kontrol sistemine geçişin adımları olarak görülmektedir" denildi.

Meclis'e sunulan ek bütçenin de ekonomi politikalarının iflası anlamına geldiği kaydedildi.

NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya ile yapılan mutabakatın somut güvenceleri içermediği savunulan açıklamada, "mutabakat bir iç siyaset malzemesi olarak kullanılması dışında herhangi bir değer taşımamaktadır." denildi.

Ortak açıklamada, "Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı , Güçlendirilmiş Parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır" vurgusu da yapıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz