Prof.Dr. Mehmet Haberal İstanbul'daydı

Prof.Dr. Mehmet Haberal İstanbul'daydı

Prof. Dr. Mehmet Haberal, İstanbul'da Türk Nefroloji Derneği'nin düzenlediği 12'inci Uluslararası Nefroloji Tarihi Kongresi'ne katıldı... 3 Kasım 1975 tarihinde, Türkiye'de organ naklinin kapılarını açan Haberal, yaptığı konuşmada "Geçmişten günümüze Türkiye'de böbrek transplantasyonu" hakkında bilgi verdi...Prof. Dr. Haberal " Eğer biz bugün buradaysak, dünyada pek çok ilke imza atabiliyorsak bunu Atatürk'e borçluyuz" dedi; katılımcıları 2024'te İstanbul'da gerçekleştireceği Dünya Organ Nakli Derneği'nin Kongresi'ne davet etti.

Türk Nefroloji Derneği'nin, 12'inci Uluslararası Nefroloji Tarihi Kongresi 3'üncü gününde devam etti.

İstanbul'daki bilimsel kongreye, Türkiye'de ilk başarılı organ nakli ameliyatını gerçekleştiren ve tıp alanında dünyada sayısız ilke imza atan Prof. Dr. Mehmet Haberal da davetliydi.

Prof.Dr. Mehmet Haberal meslektaşları tarafından ilgiyle karşılandı.

Kongreye, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat başkanlık etti...

Prof. Dr. Mehmet Haberal, "Geçmişten günümüze Türkiye'de böbrek transplantasyonu" hakkında bilgi verdi.

Ve Türkiye'de organ naklinin kapılarının açıldığı 3 Kasım 1975... Prof. Haberal, katlımcılara o süreci, yaşadığı zorlukları ve o günden bugüne gelinen noktayı anlattı.

1979 yılında öncülüğünü yaptığı organ nakli yasasının önemine işaret eden Prof. Dr. Mehmet Haberal, her fırsatta dikkat çektiği organ bağışı çağrısını da yineledi.

Organlarınızla insanlara hayat bağışlayın her zaman insanların organ bağışını desteklemesini sağlamalıyız. Böylece dünyada organ ticaretini de engellemiş oluruz.

Prof. Haberal konuşmasında,büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'e vurgu yaptı.. "Bugün buradaysam bunu Atatürk'e borçluyum" dedi.

Eğer biz topluma yararlı birşeyler yapabiliyorsak, dünyada pek çok ilke imza atabiliyorsak, bu atatürk ve arkadaşları sayesindedir. Bugün buradaysam bunu ülkeme ve Atatürk'e borçluyum.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, katılımcıları 2024'te İstanbul'da gerçekleştireceği Dünya Organ Nakli Derneği'nin Kongresi'ne davet etti.

Organ nakli derneği başkanı iken 2018-2020 yılları arasında yaptığım Transplantasyon toplantılarını başka yerlerde de yapma kararı aldık. İlk gerçekleşen toplantı bizim bölgemizde olmalı dedim. Şimdi 2024'te İstanbul'da gerçekleştirilecek

buradan sizleri bilgilendirerek davet ediyorum.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz