Koronavirüs Salgını Dünya Genelinde Devam Ediyor

Koronavirüs Salgını Dünya Genelinde Devam Ediyor

Avrupa Birliği, kovid-19 sertifikası olanlara kısıtlamaları kaldırıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Omicron varyantına bağlı ölümler Delta'yı geride bıraktı... Dünya genelinde vaka sayısı 363 milyon 400 bine, can kaybı 5 milyon 647 bine dayandı.

Avrupa Birliği, seyahat kurallarını değiştirdi..... Yeni seyahat kuralları uyarınca tam aşılandığını ya da kovid-19'a yakalanıp iyileştiğini kanıtlayan, veya negatif test sonucunu ibraz eden yolcular, karantina gibi önlemlere maruz kalmadan 1 Şubat 2022'den
itibaren Avrupa Birliği içinde seyahat edebilecek.

Danimarka hükümeti, ülkede kaydedilen yüksek koronavirüs vakalarına ragmen tüm salgın tedbirlerinin devre dışı bırakılacağını duyurdu.

Danimarka Sağlık Bakanlığı, kovid-19 ile ilgili "toplum için tehlike" sınıflandırmasının 1 Şubat'tan itibaren geçerli olmayacağını bildirdi. Bu karara dayanak olarak ülkedeki yüksek aşılanma oranları gösterildi.

İtalya, koronavirüs salgını nedeniyle uyguladığı çok sıkı seyahat önlemlerini gevşetme kararı aldı. 1 Şubat'tan itibaren Avrupa Birliği’nden gelecek bütün ziyaretçilerin “yeşil kart” adlı sistem ile girişine izin verilecek. Bu kapsamda İtalya, Avrupa Birliği üyesi
olmamasına rağmen Türkiye’ye de sınırlarını tekrar açmaya karar verdi.

Rusya’da Kovid-19 vaka sayısında 6 gündür rekor tazeleniyor. Son 24 saatte 74 bin 692 yeni vaka ile yeni bir rekor kaydedildi. En çok vaka Başkent Moskova ve St. Petersburg’da kaydedildi.

Almanya'da son 24 saatte 203 bin 136 yeni koronavirüs vakası tespit edilmesiyle günlük vaka sayısında rekor seviyeye ulaşıldı. Bu sayı, salgının başlangıcından bu yana 1 günden kaydedilen en yüksek vaka sayısı oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Kovid-19'un Omicron varyantına bağlı ölümlerin son yedi günlük ortalamasının, Delta varyantına bağlı ölümleri geride bıraktığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise Kovid-19 kaynaklı ölümlerin ve hastaneye yatışların, zirveyi gördükten sonra düşüş eğilimine girdiğini belirtti..

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın koronovirüs testinin pozitif çıktığı duyuruldu. Açıklamada, Paşinyan’ın kendisini karantinaya aldığı ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz