Antarktika bilim seferinde kullanılacak milli teknolojiler, sefer ekibine teslim edildi

Antarktika bilim seferinde kullanılacak milli teknolojiler, sefer ekibine teslim edildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Hedefimiz Antarktika Anlaşmalar sisteminde 'Danışman Ülke' statüsü kazanarak, Beyaz Kıtada bayrağımızı dalgalandırmak ve kıtanın geleceğinde söz sahibi olmaktır." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli imkanlarla geliştirilen birçok teknolojik ürünü test edilmek üzere Antarktika sefer ekibinin hizmetine sunduklarını belirterek, "Hedefimiz Antarktika Anlaşmalar sisteminde 'Danışman Ülke' statüsü kazanarak, Beyaz Kıtada bayrağımızı dalgalandırmak ve kıtanın geleceğinde söz sahibi olmaktır." dedi.

"6. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Kullanılacak Milli Teknolojilerin Tanıtım ve Teslim Töreni", Ankara Valisi Vasip Şahin'in de katılımıyla TÜBİTAK Başkanlık binasında gerçekleşti.

Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi her alanda öncü ülkelerden biri yapmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürütülen projelerin tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Savunma sanayiinden dijital teknolojilere, elektrikli araçlardan uzay çalışmalarına kadar farklı alanlarda büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etmek üzere çalıştıklarını vurgulayan Varank, kutup araştırmalarının da bu vizyonla yürüttükleri önemli faaliyetlerin arasında yer aldığını kaydetti.

Varank, 2017'den bu yana kıtaya beş bilim seferi düzenlediklerini anımsatarak, "Hedefimiz Antarktika Anlaşmalar sisteminde 'Danışman Ülke' statüsü kazanarak, Beyaz Kıtada bayrağımızı dalgalandırmak ve kıtanın geleceğinde söz sahibi olmaktır." ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz