6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde kullanılacak teknolojiler tanıtıldı

6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde kullanılacak teknolojiler tanıtıldı

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, "Isıl pillerden elde edilecek ısı enerjisi sayesinde, araştırma ekibinin acil durumlarda ihtiyaç duyacağı ısınma ve sıvı su ihtiyacı karşılanabilecek." dedi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, bu yılki Antarktika Bilim Seferi'nde yerli ve milli imkanlarla geliştirilen teknolojilerin de kullanılacağını belirterek, bunlar arasında bulunan ısıl pillerden elde edilecek enerjiyle araştırma ekibinin acil durumlarda ihtiyaç duyacağı ısınma ve su ihtiyacının karşılanabileceğini bildirdi.

Cumartesi günü başlayacak "6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi"nde kullanılacak milli teknolojilerin tanıtımı ve teslimi töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla TÜBİTAK'ta gerçekleştirildi.

Mandal, burada yaptığı konuşmada, verdiği destek nedeniyle Bakan Varank'a, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu kritik teknolojileri sağlayan tüm kuruluşlara ve Bilim Seferi'nde iletişim desteği sağlayacak Anadolu Ajansına teşekkür etti.

TÜBİTAK olarak, Türkiye'nin, Antarktika'nın ve Arktik'in geleceğinde ve kutupların korunmasında söz sahibi olması amacıyla uzun süredir faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade eden Mandal, "Birlikte geliştirme ve birlikte başarma olarak özetlediğimiz bu yaklaşım, karşı karşıya kaldığımız karmaşık, dinamik ve değişken sorunlara kapsayıcı çözümler üretmemizi sağlıyor." dedi.

Mandal, Türkiye'nin bilimsel araştırma ve teknoloji üretimi hususunda öncü ülkeler arasında yer almak için 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde Antarktika'ya ilk ulusal bilim seferini düzenlediğini anımsattı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz