Ressam Reyhan Uludağ ‘kentsel dönüşüm’ temalı eserleriyle İAAF’de

Ressam Reyhan Uludağ ‘kentsel dönüşüm’ temalı eserleriyle İAAF’de

Ressam Doç. Dr. Reyhan Uludağ, ‘kentsel dönüşüm’ temalı 15 eserini İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda (İAAF) sanatseverlerle buluşturdu. Sanatçı fuarda, İstanbul’un eski ve yeni siluetlerinin de bulunduğu eserlerini sergiliyor. 1 yıllık bir hazırlık süreci olduğunu söyleyen Uludağ, “Çok heyecanlıyım, kentsel dönüşümü, tuvallerin üzerine uyguladığım betonlarla anlatmaya çalıştım” dedi.

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı kapılarını bugün sanatseverlere açtı. 7 Kasım tarihine kadar İstanbul Kongre Merkezi Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlenen fuar kapsamında yerli ve yabancı birçok sanatçı, eserlerini sergiliyor. Demos Fuarcılık tarafından Babylons NFT Pazaryeri'nin desteğiyle düzenlenen fuarda dün birçok galeri tarafından, ön gösterimler ve VİP açılışlar yapıldı.

Yağlı boya, akrilik boya, karışık teknik gibi tuval üzerine çalışmalar yapan İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Doç. Dr. Reyhan Uludağ, “İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda olmak keyifli çünkü birçok sanat galerisi ve sanatçıyla aynı ortamı paylaşıyoruz. Hem interaktif bir çalışma hem de etkileşimi açısından iyi oluyor” diye konuştu.

SERGİDEKİ ESERLER İLK DEFA KULLANILAN TEKNİKLERLE HAZIRLANDI

Fuara 15 eserle katıldığını, birçok teknik kullandığını aktaran Doç. Dr. Uludağ, “Özellikle de bu sergi benim için çok anlamlı, çünkü bu sergideki eserlerde önceden kullanmadığım farklı teknikler kullandım. Tuval üzerine beton uygulaması yaptım. Buradaki konseptim ‘kentsel dönüşüm’, İstanbul’un eski siluetini, tuvallerin üzerine uyguladığım betonlarla anlatmaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

“TUVAL ÜZERİNE METAL UYGULADIM”

Doç. Dr. Uludağ, “Ayrıca yine farklı bir çalışma denedim ve tuval üzerine metal uyguladım. Buradaki metaller inşaat demirlerinden oluşuyor ve bu demirlere yapışan ya da tutunan ‘insancık’ dediğim kendi imzamı oluşturan figürler yer alıyor. Kentsel dönüşümün insanlara etkisini vurgulamaya çalıştım. Çok heyecanlıyım, aslında şu anda keyifli zamanını yaşıyoruz. Çünkü neredeyse 1 yıllık bir hazırlık süreci oldu. Hazırlık süreci hem çok sancılı hem stresli hem de heyecanlı geçti. Şimdi çalışmalarımı sanatseverlerle buluşturacağım için çok mutluyum. Umarım onlar da keyifle gezerler” dedi.

Resim yapmanın çocukluk hayali olduğunu söyleyen Uludağ, “Hedefim daha uluslararası platformlara taşınmak ve katıldığım fuarları geleneksel hale getirip sürekliliğini sağlamak. Hem ulusal hem de uluslararası imzasıyla bilinen bir ressam olmak” diye konuştu.

Doç. Dr. Reyhan Uludağ, sanatseverlerin, 4, 5,6, 7 Kasım tarihleri arasında Galeri Apollon, i9 No’lu stantta esrelerini bulabileceğini aktardı.REYHAN ULUDAĞ KİMDİR

2004 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans öğrenimine başladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında bir yıl İngiltere’de dil eğitimi ve sanat eğitimi aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde 2011 yılında başladığı Sanatta Yeterlik eğitimini 2014 yılında tamamlayarak doktor unvanını almaya hak kazandı.

2016 Yılında Fransa’nın başkenti Paris’te (SNBA) Societe Nationale Des Beaux-Arts, Güzel Sanatlar Sergisi, Carousel du Louvre Salon le Notre Altın Madalya ödülüne layık görüldü, 2003 yılında Talens Resim Yarışmasında suluboya dalında ve Eskişehir Rotary Kulübü Resim Yarışması’nda özgün baskı dalında ödül aldı. 2004 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu resim yarışmasında da eseri ödüle değer bulundu.

Yurt içinde 12, yurt dışında 1 kişisel sergi açtı. Yurt dışında 4 karma sergiye katıldı. Uluslararası ve ulusal 70’e yakın karma ve jürili sergide yer aldı. Workshop, bienal, sempozyum ve kongrelere katıldı. Şu anda İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Doçent unvanlıyla eğitimci ve İstanbul Kültür Üniversitesi Güzel Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yönetim kurulu üyesidir.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz