Meclis'te bu hafta

Meclis'te bu hafta

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta yoğun mesai yapacak... Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2022 Bütçe Kanunu Teklifi'nin sunumunu yapacak

Meclis bu hafta önemli düzenlemeleri ele alacak. İlk olarak Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Türk askerinin görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere görüşülecek. Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Salı günü Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak.

Meclis genel kurulu, Kooperatiflere yeni düzenlemeler getiren kanun teklifini de görüşecek.

Teklif ile kooperatifçilik hizmetlerine elektronik ortamda erişilen Kooperatif Bilgi Sistemi kurulması amaçlanıyor.

Ayrıca düzenleme ile Bakanlıkça bazı kıstaslar dikkate alınarak belirlenen kooperatif ve üst kuruluşları, dış denetime tabi olacak. Ortaklık başvurusu yapıldıktan sonra kooperatif yönetim kurulu, başvuruyu bir ay içinde sonuçlandıracak ve başvuru sahibine
bildirecek.Yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu, gelir gider farkı hesapları, bilanço ve denetçi raporları, ortaklar tarafından elektronik ortamda da incelenebilecek.

Meclis Genel Kurulunda bu hafta bazı uluslararası anlaşmaların da ele alınması bekleniyor. Onlardan biri de Türkiye ile Interpol Arasında 2021 Yılında İstanbul'da Düzenlenecek 89'uncu Genel Kurul Oturumu ve İcra Komitesi Toplantıları için yapılan
anlaşma olacak.

Bu arada Bütçe maratonu da Çarşamba günü başlayacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin sunumunu yapacak.

Gözler bir yandan da Salı ve Çarşamba günü gerçekleşecek siyasi partilerin grup toplantılarında olacak. Liderler son siyasi gelişmeleri grup toplantılarında değerlendirecek.


AK Parti'nin Grup Toplantısı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Nijerya'ya yapacağı ziyaret nedeniyle gerçekleşmeyecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz