Kanada’da aşırı sıcaklar

Kanada’da aşırı sıcaklar

Kanada’nın batı eyaletlerini etkisi altına alan aşırı sıcakların yol açtığı can kaybının açıklanandan fazla olduğu bildirildi. Ölenlerin sayısı 808 olarak güncellendi. 29 Haziran'da kaydedilen 46,9 santigrat derece sıcaklığın ise Kanada için "yeni bir rekor" olduğu belirtildi.


Kanadalı yetkililer, British Columbia eyaletinde aşırı sıcaklar nedeniyle 25 Haziran-1 Temmuzu kapsayan dönem için daha önce açıkladıkları 719 ölü sayısını 808 olarak güncelledi.

Aşırı sıcaklardaki "en ölümcül günün" 29 Haziran olduğu ve kayıtlara geçen 808 can kaybının 300’ünün bu gün meydana geldiği ifade edildi. Açıklamada, 29 Haziran'da kaydedilen 46,9 santigrat derece sıcaklığın Kanada için "yeni bir rekor" olduğu vurgulandı.

Yetkililer, ölenlerin çoğunun yaşlılar olduğuna işaret ederek, bu kişilerin çoğunun havalandırması yetersiz evlerde ve tek başına yaşadıklarına dikkati çekti.

Öte yandan, Batı Kanada’daki aşırı sıcakları inceleyen uluslararası iklim bilimciler grubu, yaşananları "son derece nadir" olarak nitelendirdi.

Grup, küresel sıcaklıklar arttıkça bunun gibi aşırı sıcak hava dalgalarının daha olası hale geleceği konusunda uyardı.

Kanada’nın batı eyaletleri haziran ayının son haftasından bu yana etkisi altına alan aşırı sıcaklar, bölgede yüzlerce ayrı noktada orman yangınlarına da neden oluyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz