İşçi alımı için gözler Ankara’da

İşçi alımı için gözler Ankara’da

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı maden ocaklarında emekliliği hak eden işçilerin tamamının bu hakkını kullanması halinde kurumda işçi açığı olacağını söyledi. İstihdam çağrısı yapan Yeşil, "Hak mücadelesine devam edeceğiz." dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun işçi açıklarına ve üretimin düştüğüne dikkat çekmişti.

Milletvekili Demirtaş, işçi açıkları ile ilgili Bakan Dönmez’e, TTK'da 5 bin 159 yer altı üretim işçisi açığı olduğunu hatırlatarak "TTK'ya ne zaman işçi alımı yapacaksınız?" diye sormuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama da Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil'den geldi.

Emekliliği hak eden işçilerin tamamının bu hakkını kullanması halinde işçi sayısının 6 bin 500'e kadar gerileyeceğini belirten Yeşil, bir kez daha istihdam çağrısı yaptı.

BİZ NORM KADRONUN ALTINDA ÇALIŞIYORUZ. DEDİĞİM GİBİ BAZI SİSTEMLERİ DEĞİŞTİRDİK. KURUM YENİ BİR SİSTEMİN İÇİNE GİRİYOR. ESNEK MEKANİZE, YARI MEKANİZE, TAM MEKANİZE ADI ALTINDA. TABİ BUNLAR ZAMANLA OLACAK YATIRIMLAR. BU YATIRIMLARIN BİR KARŞILIĞI OLACAK AMA SU AN YER ALTI AÇIKLIĞINI AYAKTA TUTABİLMEK İÇİN BELİRLİ SAYIDA İŞÇİ ARKADAŞIMIZIN SADECE BU İŞİ YAPMASI GEREKİYOR. SAYILARIMIZ GERÇEKTEN DÜŞÜK. BİZ 1 BUÇUK AY ÖNCE ANKARA'YA GİTTİK. BAKANLIKTA GÖRÜŞMELERİMİZ OLMUŞTU. O ZAMANDA RAKAMLARIMIZI SÖYLEDİK. ZATEN RAKAMLARIMIZI BİLİYORLAR. TTK'YI ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORLAR. ENERJİ BAKAN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞTÜĞÜMÜZDE BAKAN BEYİN BU DURUMDAN HABERİ OLDUĞUNU BİZE SÖYLEMİŞTİ. BİZ O ZAMANDA BİR RAPOR VERMİŞTİK, TTK GENEL MÜDÜRÜMÜZ DR BİR RAPOR VERMİŞ. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BUNLARIN KARŞILIĞINI BEKLİYORUZ. SAYILARIMIZIN DÜŞÜK OLDUĞU, BU SAYILARLA TÜRKİYENİN İHTİYACI OLAN KÖMÜRÜN YETERLİ MİKTARDA ÇIKARTILMAYACAĞINI HERKES BİLİYOR.

Başkan Yeşil, TTK'ya bağlı maden ocaklarında emekliliği hak eden işçilerin bu hakkını kullanması halinde kurumun zor durumda kalacağını söyledi.

HEM SENE BAŞINDA HEM DE YAKIN ZAMANDA KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİR DİZİ ÇALIŞMALAR OLMUŞTU. BUNDA YANLIŞ ANLAŞILMALAR OLDUĞU İÇİN GERİ ÇEKİLDİ. BURADA İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZ HUZURSUZ OLDU. BU UYGULAMALAR HAYATA GEÇSEYDİ SENE SONUNDA 1400'E YAKIN ARKADAŞIMIZ EMEKLİLİĞİ HAK ETMİŞ OLACAKTI. BU ARKADAŞLARIMIZIN EMEKLİ OLMA DURUMU VARDI. ARKADAŞLARIMIZ SENELERCE EMEK VERİP CÜZİ MİKTARDA KIDEM TAZMİNATI ALACAKTI. ŞU AN İÇİN 1300 İLE 1400 ARASINDA EMEKLİLİĞİ HAK EDEN BİR ARKADAŞ KİTLEMİZ VAR. ŞU AN EMEKLİLİĞİ DÜŞÜNMÜYORLAR AMA HERHANGİ BİR OLUMSUZLUĞA HER AN GİTMEYİ HAK EDİYORLAR. BUNUNLA BERABER 7 BİN 900'DAN 1400 KİŞİ GİTTİĞİ ZAMAN KURUM ZOR DURUMDA KALIR. BU ANLAMDA DA İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZ İLE BERABER, TÜRKİYE GENELİNDE KONFEDERASYONUMUZ İLE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR AKABİNDE EL ELE VEREREK YANLIŞ UYGULAMALARI GERİ ÇEKTİRDİK ZATEN. INŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÖNÜMÜZE BU KONUYU ISITIP ISITIP GETİRMEZLER ÇÜNKÜ; BU BİZİM KONFEDERASYON OLARAK KIRMIZI ÇİZGİMİZ. BİZLER SONUNA KADAR BU HAK MÜCADELESİNİ YAPACAĞIZ.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz