MSB: 23 operasyonda 80 terörist etkisiz hale getirildi

MSB: 23 operasyonda 80 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, son bir ayda 8'i büyük, 23'ü orta çaplı olmak üzere toplam 31 operasyon yapıldığını ve 80 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.


Milli Savunma Bakanlığı haftalık bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi, İletişim ve halkla ilişkileri Subayı Deniz Yarbay Şebnem Aktop.son bir aydaki terörle mücadele operasyonlarına ilişkin bilgi verdi.
efekt.

"SON BİR AYDA 8'İ BÜYÜK, 23'Ü ORTA ÇAPLI OLMAK ÜZERE TOPLAM 31 OPERASYON İCRA EDİLMİŞ, 80 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR.IRAK'IN KUZEYİNDE PKK'YA KARŞI MÜCADELENİN HAKURK VE HAFTANİN BÖLGELERİNDE PENÇE HAREKATLARI İLE BAŞARIYLA İCRA EDİLMEKTEDİR"

Önce Pençe-Kartal, ardından Pençe-Kaplan Harekatı ile bölgede yıllarca teröristler tarafından kullanılan geniş bir alanda kontrol sağlandığını ve terör örgütüne büyük darbe vurulduğunu ifade eden Aktop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"PENÇE OPERASYONLARINDA BUGÜNE KADAR TOPLAM 348 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR. OPERASYONLAR NETİCESİNDE GÜVENLİK GÜÇLERİNE TESLİM OLAN VE ÖRGÜTTEN KAÇAN TERÖRİSTLERİN SAYISINDA ARTIŞ OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR. " DİĞER YANDAN, IRAK MERKEZİ YÖNETİMİ İLE IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ ARASINDA 9 EKİM'DE İMZALANAN VE PKK'NIN SİNCAR'DAKİ VARLIĞINI SONLANDIRMAYI AMAÇLAYAN ANLAŞMA BÖLGEDEKİ HUZUR VE İSTİKRARIN TESİSİ AÇISINDAN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR."

Aktop, hudut güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla sınırlarda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemlerinin tesis edildiğini ve sınır güvenliğinde etkin tedbirler alındığını anımsattı.

"YASA DIŞI HUDUT GEÇİŞ TEŞEBBÜSÜNDE BULUNAN 9 BİN 122 KİŞİNİN YAKALANDIĞI, 46 BİN 82 ŞAHSIN HUDUDU GEÇMEDEN ENGELLENDİ, BUNLAR ARASINDAN 41 TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİNİN YAKALANDI."

Öte yandan Hakkari'de ise İl Jandarma Komutanlığınca 3 ayrı bölgede gerçekleştirilen operasyonda, bölücü terör örgütü PKK’ya ağır darbe vuruldu.

PKK'nın kış üslenmesini bertaraf etmek için yürütülen operasyonlar kapsamında ekipler, Yüksekova Ortakçı köyü kırsalında terör örgütünün kullandığı mağara ve sığınaklar tespit etti.

Gedikli kırsalında da, PKK'ya ait çok miktarda patlayıcı madde, ağır silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Operasyonlarda Derecik ilçesinde Irak’a götürülmek üzereyken yakalanan toplam 11 kg uyuşturucu maddeye el konuldu.

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadan "Hakkari'den çok güzel haberler var" başlığıyla yaptığı paylaşımda, operasyonlara katılan jandarma personelini tebrik etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz