Motosiklet Ambulanslar İstanbul'da

Motosiklet Ambulanslar İstanbul'da

İstanbul'da sağlık hizmetlerini hızlandırmak için yeni uygulama başlatıldı. Sağlık Bakanlığı, "motosiklet ambulanslar" ile trafiğin yoğun olduğu ya da kara ambulanslarının girmekte zorlandığı yerlerdeki vakalara hızla ulaşılabilecek...

İstanbul'da, 112 Acil Hizmetleri, hava, kara ve deniz ambulanslarından sonra, olay yerindeki vakaya ilk ulaşacak motosiklet ambulans uygulaması Sağlık Bakanlığınca başlatıldı.

Eskişehir, Antalya gibi diğer bazı illerde devam eden uygulama sayesinde trafik sorununun en yoğun yaşandığı şehir olan İstanbul'da da, vakalara kısa sürede içinde ulaşılabilecek.

Umke'yi ilgilendiren konularda trafikte motosikletin avantajından faydalanarak kısa sürede olay yerine intikal etmeyi ve duruma etkin bir şekilde vakıf olabilmeyi sağlıyor.

Ekipler, trafiğin yoğun olduğu ya da kara ambulanslarının girmekte zorlandığı dar sokaklardaki çağrıları hızla yanıtlayarak müdahale gerçekleştirecek.

Gereken durumlarda kara ambulansından önce vakaya ulaşıp her türlü ilk müdahaleleri yapabiliyorlar. Örneğin taksim meydanı'ndan istiklal caddesi'nin en son noktasına kadar olan alana 1,5 dakika içinde ulaşabiliyor motosiklet ambulansımız.

Uygulama ile asılsız ihbarlardan kaynaklı gereksiz ambulans meşguliyeti de önlenmesi hedefleniyor.

Vakaya 2 dakika içinde ulaştığımız bile oluyor. Asılsız ihbarlar oluyor; kara ambulansının gereksiz meşguliyetini önlemek için de bu vakalarda biz avantaj sağlıyoruz. Çağrıya ulaşıp asılsız olduğunu anladığımızda eleme şansımız oluyor. Hastanın nakli
haricinde ambulansta yapılacak her işlemi yapabiliyoruz.

Ekipler kent çevresindeki olaylarda da önemli rol üstleniyor.

Örneğin sakarya hendek olayına çıktığım zaman Umke'nin ambulansı ile aynı anda buradan çıktık. Çok sıkışık trafik olmamasına rağmen ben onlardan yaklaşık 35 dakika önce olay yerine ulaştım. Hemen ambulansı konuşlandıracağımız yeri hem de
kurulmuş olan sahra hastanesi'nde gerekli olan ekipman ve donanım ihtiyaçlarını belirleyip Sakarya Umke'deki görevli arkadaşlarla irtibata geçerek Umke başkanımıza ve il sağlık müdürlüğü'ne bilgi akışını sağladım.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz