Okullarda Virüs Önlemleri Uygulanabilecek Mi?

Okullarda Virüs Önlemleri Uygulanabilecek Mi?

Okullarda yüz yüze eğitimin 31 Ağustos'ta yeniden başlamasına yönelik kararla ilgili tartışma sürüyor. Uzmanların en büyük korkusu vakalarda artış yaşanması... Zira uzmanlar, okullarda alınacak Kovid-19 önlemlerinin kağıt üzerinde kalmasından endişeli.

Alınan kararların sahada uygulanması çok önemli

Okullar 31 Ağustos'ta kapılarını yeniden öğrencilere açmaya hazirlanıyor. Ancak uzmanlar endişeli.

En büyük sıkıntı okul ve sınıfların kalabalık olması bu yıl bir de 1 milyon 800 bin öğrenci liselere geçiş yapacak. Bin 500-2 bin kişilik okullar söz konusu. Burada sınıf mevcutlarının azaltılması gerekiyor.

En büyük sıkıntı kalabalık sınıflar... Herkesin aklındaki soru aynı... Virüsle mücadelede en önemli kurallardan biri olan fiziksel mesafe okullarda nasıl sağlanacak?

Fiziksel mesafe kuralı için masada şimdi 3 formül üzerinde duruluyor. Formüller arasında ise uzaktan, ikili ya da üçlü eğitim var.

Ters düz eğitim derslerin bir kısmı online bir kısmı yüzyüze. İkinci senaryo sabahçı öğlenci olacak. bir diğer ise uzaktan eğitim.

Bazı devlet okullarında 3'lü eğitimden de bahsediliyor bu şekilde seyretilmiş olacak sınıflar.

Eğitimciler, yetkililere ders saatlerinin azaltılması çağrısında da bulundu.

İlkokul haftada 30 saat ortaokul 35 saat lise 40 saat. Şimdi 8 saat çok fazla haftalık ders saatini azaltmak gerekiyor. Zorunlu bir de seçmeli dersler var. Teel dersler okulda yapılabilir. Liselerde 8 saat yerine 5 saat olması

Tartışmalar sürerken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise "Vakalardaki artış devam ederse, okulları açmayız" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz