İngiliz Gazetesi Financial Times Libya'yı Yorumladı

İngiliz Gazetesi Financial Times Libya'yı Yorumladı

Financial Times gazetesi, Libya'da, Hafter'in artık Fransa için yük haline geldiğini yazdı.. Gazete, Paris'in Ankara'yı suçlamasının arkasındaki asıl nedenin de, Hafter'e bel bağlayarak yaptığı hatanın üstünü örtme girişimi olduğunu belirtti.. Haberde, "Dürüst olalım, Türkiye Trablus'un düşüşünü durdurdu. Onların müdahalesi olmasaydı insani bir felaket yaşanırdı" ifadelerine de yer verdi..

Fransa'nın Türkiye'ye yönelik düşmanca tavırlarına ve Libya politikasına eleştiriler devam ediyor...

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in artık Fransa için yük haline geldiğini yazdı..

Paris'in Ankara ile anlaşmazlığının, Türkiye'nin müdahalesinin Libya'da dinamikleri değiştirmesi ve Hafter güçlerinin son haftalarda bir dizi yenilgiye uğratılmasından dolayı arttığı kaydedildi...

Gazete, Paris'in Ankara'yı suçlamasının arkasındaki asıl nedenin de, Hafter'e bel bağlamak suretiyle yaptığı hatanın üstünü örtme girişimi olduğunu belirtti...

Fransız Cumhurbaşkanı Macron'un, Türkiye'yi Libya'daki rolünden dolayı "suçlu" olarak nitelemesinin de, Avrupalı diplomatlar tarafından sorgulandığı kaydedildi..

Haberde, Fransa'nın, Birleşmiş Milletler destekli hükümeti devirmek için başkent Trablus'a saldıran Hafter'i desteklediği kabul edilen tek Avrupa ülkesi olduğuna vurgu yapıldı.

Gazete, üst düzey bir Avrupalı diplomatın, "Dürüst olalım, Türkiye Trablus'un düşüşünü durdurdu. Onların müdahalesi olmasaydı insani bir felaket yaşanırdı" sözlerine de yer verdi.

Haberde görüşleri alınan Fransız Dış İlişkiler Enstitüsünün Ortadoğu uzmanlarından Dorothee Schmid de, "Fransa, Libya konusunda çok izole edilmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz