ABD'de Yeni Tehlike

ABD'de Yeni Tehlike

Amerika Birleşik Devletleri'nde beyni tahrip eden bir amip türü belirlendi. Tek hücreli bu türün genelde öldürücü olduğu uyarısı yapıldı.. Halktan, hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda, sığ tatlı su birikintilerinden uzak durmaları istendi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde nadir görülen ve beyni tahrip eden bir amip türü belirlendi.

Florida Sağlık İdaresi, 'Naegleria fowleri' adı verilen tek hücreli amip görüldüğünü onaylarken, bu türün genelde öldürücü olduğu uyarısında bulundu.

Açıklamada, amipin genz boşluğundan vücuda girdiği hatırlatılarak, suyun burna kaçmasından kaçınarak istenmeyen etkilerin engellenebileceği vurgulandı.

Florida'da 1962'den beri sadece 37 amip vakası görüldü. Naegleria fowleri genelde göl, nehir ve gölet gibi ılık tatlı suda bulunuyor. Sağlık yetkilileri, suyun özellikle ılık olduğu zamanlarda yüzenlere amip konusunda dikkatli olunması çağrısında
bulundu.

Ayrıca halktan elektrik santrallerinin yakınlarındaki tatlı su alanlarından ve hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda sığ tatlı su birikintilerinden uzak durmaları istendi.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde bilinen 143 amip vakası olurken, şu ana kadar bunlardan sadece 4'ü hayatta kalabildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz