Tartışmaların Odağındaki Ayasofya

Tartışmaların Odağındaki Ayasofya

Ayasofya dosyası bugün Danıştay'daydı.... 1934 yılında Ayasofya'yı cami statüsünden müze statüsüne taşıyan kararın iptali için, bir derneğin yaptığı başvuru, bugün Danıştay'da ele alındı. Danıştay kararını 15 gün içinde açıklayacak.

Peki Yeniden ibadete açılıp açılmaması tartışılan bu tarihi mabetin özellikleri nedir? 15 yüzyıllık tarihi Ayasofya, dünyanın en eski katedrali ve ayakta kaldığı bu uzun süre boyunca şahidi olduğu tüm medeniyetlerin gözbebeği olarak anıldı... İşte ayrıntılar...

Ayasofya.... İstanbul'da bir müze, tarihi katedral ve cami. İsmi, “Kutsal Bilgelik” ya da “İlahi Bilgelik” anlamında gelen mabet. Hep tartışıldı, hep gündemdeydi....

Milattan sonra 532 ile 537 yılları arasında Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından Patrik Katedrali olarak inşa ettirildi.

1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldü.

1935 yılından beri müze olarak hizmet veriyor.

1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Fatih Sultan Mehmet’in talimatıyla içindeki mozaiklerinden insan figürleri içerenler ince bir sıvayla kaplandı.

Cami, müzeye dönüştürülürken sıvaların bir kısmı çıkarıldı ve mozaikler yine gün ışığına çıktı. yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler, bu sayede doğal ve yapay tahribattan kurtulabildi.

15 yüzyıl boyunca ayakta duran bu yapı sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alır ve büyük kubbesiyle Bizans mimarisinin bir simgesidir.

Günümüzde yüz ölçümü bakımından dördüncü sırada ve Neredeyse 1500 yaşında olan Ayasofya, ilk günkü gibi dimdik ayakta...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz