ABD Açık Semalar Anlaşması'ndan Çekildi

ABD Açık Semalar Anlaşması'ndan Çekildi

Amerika Birleşik Devletleri, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekildi... Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'nın anlaşmaya tam olarak uyması durumunda aldıkları ayrılma kararını tekrar gözden geçirebileceklerini duyurdu.. Gelişmeler Brüksel'in de gündemindeydi... Avrupa Birliği Komisyonu, "Anlaşmadan çekilmek sorunları çözmez ve diğer tarafın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamayabilir" açıklamasını yaptı...

Amerika Birleşik Devletleri'nin, taraflar arasında silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararına yönelik resmi bildirimi yaptığı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 6 ay yürürlükte olmak üzere cuma gününden itibaren Açık Semalar Anlaşması'ndan çekildiklerini duyurdu.

Pompeo, Rusya'nın anlaşmaya tam olarak uyması durumunda aldıkları ayrılma kararını tekrar gözden geçirebileceklerini de bildirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'den karara tepki geldi...

Konuya ilişkin açıklamasında Borrell, "Amerika Birleşik Devletleri'nin kararını gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz. Rusya'ya da anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi yönünde çağrıda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı..

Belçika, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Çekya, ortak bir yazılı açıklama yaparak, Washington'un Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını duyurdu.

Askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında Türkiye de bulunuyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz