Macaristan Fikir Değiştirdi

Macaristan Fikir Değiştirdi

Üyesi olduğu Avrupa Birliği ile sürekli sorun yaşayan Macaristan sığınmacılar konusunda beklenmedik bir adım attı... Macar Hükümeti, Avrupa Adalet Divanı'nın kararına uyacaklarını ve Sırbistan sınırındaki göçmen kamplarını kapatacaklarını duyurdu.

Avrupa Birliği'nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı'nın sığınmacılar kararına uymayacaklarını belirten Macaristan 'fikir değiştirdi'.

Avrupa Birliği demokratik prensiplerini sürekli olarak ihlal etmekle suçlanan Macar hükümeti, verilen karardan memnun olmamasına rağmen Sırbistan sınırındaki sığınmacı kamplarını kapatacaklarını açıkladı.

Avrupa Adalet Divanı, geçtiğimiz hafta Macaristan'ın, sığınmacıları Sırbistan sınırındaki kampta 4 haftadan fazla tutmasının hukuk ihlali olduğuna hükmetmişti.

Macaristan Başbakanı Başdanışmanı György Bakondi ise sığınmacılar için Sırbistan sınırına inşa ettikleri kampın iyi işlediğini ve bu konuda değişiklik yapmayacaklarını bildirmişti.

Devlet Bakanı Gergely Gulyas da, kampların kapatılacağını, isteyenlerin Macaristan'ın dış temsilciliklerinde iltica başvurusunda bulunabileceklerini söyledi.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Adalet Divanı, nisan ayında da Macaristan, Polonya ve Çekya'nın 2015 yılından itibaren Avrupa'ya akın eden sığınmacıları topraklarında kabul etmeyi reddederek yasalara uymadığına hükmetmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz