Küresel Isınmanın Antartika'ya Etkisi

Küresel Isınmanın Antartika'ya Etkisi

Bilim insanları, Antartika kıtasında eriyen kar yüzeyinde yosun örtüleri ortaya çıktığını belirledi. İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi ile Antarktika Araştırma Kurumundan biyologların araştırmasına göre, küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan yosun örtüleri yeni bir ekosistemin başlangıcı olabilir..

Antartika'da 6 yıl boyunca uydu ve saha gözlemleri yapan İngiliz araştırmacılar, tek hücreli yosunların birleşerek oluşturduğu 1679 yosun bölgesi tespit etti.

Kar yüzeyini yeşile boyayan yosun örtülerinin toplamda 1,9 kilometrekare alana yayıldığı belirtildi.

Küresel ısınmanın yarattığı erime ve kar yüzeyindeki ıslak ortamda ortaya çıkan yosunların yılda 479 ton karbon salımını soğurabileceği kaydedildi.

Yosun örtülerinin halihazırda bazı mantar sporları ve bakterilere yuva sağladığına dikkati çeken araştırmacılar, "Burada bir canlı topluluğu oluşuyor, yeni habitatlar ortaya çıkıyor. Bu, yeni bir ekosistemi başlatabilir" yorumunu yaptı.

Bilim insanları, küresel ısınmanın, kutup bölgelerinin dünyanın geri kalanına göre daha hızlı ısınmasına yol açtığı konusunda uyarılarda bulunmuştu. Antartika'da Seymour Adası'nda 14 Şubat'ta ölçülen 20,7 derece sıcaklık, kıtada bugüne dek ölçülen en
yüksek değer olmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz