G-20 Liderlerinden Olağanüstü Koronavirüs Zirvesi

G-20 Liderlerinden Olağanüstü Koronavirüs Zirvesi

G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi, koronavirüs gündemiyle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı... 2 saat 15 dakika süren zirvede, koronavirüse karşı ortak hareket etme görüşünde birleşildi.... Virüsün Avrupa'da hızla yayılmasıyla Avrupa Parlamentosu da olağanüstü toplandı....

Dünya Liderleri koronavirüs gündemiyle toplandı.... G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi video konferans yönetmiyle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Huber Köşkü'nden iştirak ettiği zirve, 2 saat 15 dakika sürdü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da toplantıda yer aldı.

Zirvede alınan kararlar ortak bildiriyle açıklandı.

Buna göre; İhtiyacı olan tüm ülkelere yardım edilecek ve toplum sağlığı ve mali tedbirler konusunda koordinasyon sağlanacak.

Salgını kontrol altına almak için gerekli tüm sağlık tedbirleri alınacak ve yeterli finansman aranacak.

G20 ülkeleri koronavirüs salgınıyla baş etmek için ne gerekiyorsa yapacak.

G20 liderleri, küresel ekonomiye 5 trilyon dolar aktarmak için kendi ekonomilerini korumak üzere çeşitli tedbirler alacak.

Koronavirüsün İtalya ve İspanya'da hızla yayılması ve ölüm oranlarının artmasıyla Avrupa Parlamentosu da, olağanüstü toplandı.

Üye devletlere 37 milyar euro tutarındaki Uyum Fonunda kullanılabilirlik sağlamanın yanı sıra, Avrupa Birliği Dayanışma Fonunu halk sağlığını kapsayacak şekilde genişletmeye ilişkin yasalar oylamaya sunulacak...

Milletvekilleri, salonda olmadan, uzaktan oylamaya katılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz