Koronavirüs'te Dünya Genelinde Can Kaybı 22 Bini Geçti

Koronavirüs'te Dünya Genelinde Can Kaybı 22 Bini Geçti

Çin'de başlayan koronavirüs salgını dünya geneline yayılmaya devam ediyor. Can kaybı 22 bini geçti.... Vaka sayısı, 500 bine yaklaştı. İran'da şu ana kadar 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti. İspanya'da bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 655 arttı. Avusturya’da bulunan lüks kayak merkezinin ise Avrupa’daki binlerce vakayla ilişkili olduğu öne sürüldü...

Dünya koronavirüs ile mücadeleye devam ederken, vaka sayısı 490 bini geçti, hayatını kaybedenlerin sayısı da 22 bini aştı....

En fazla can kaybının yaşandığı İtalya'da virüsten ölenlerin sayısı 7 bin 503'e yükseldi.... Vaka sayısı ise 57 bin 521'e ulaştı..

Dünya Sağlık Örgütü stratejik girişimler genel direktör yardımcısı Dr. Guerra, virüsün İtalya’da bu hafta sonuna kadar zirve yapmasını beklediklerini söyledi..

Ölü sayısında salgının merkezi Çin'i geride bırakan İspanya'da ilan edilen olağanüstü hal 11 Nisan'a kadar uzatıldı.

Son 24 saatte korona virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 655 artarak 4 bin 89'a yükseldi. Vaka sayısı ise 56 bin188 olarak açıklandı.

Virüse yakalananların yüzde 14'ünün sağlık çalışanı olduğu belirlendi... İspanyol hükümetine, sağlık çalışanlarına yeterli tıbbi ve koruyucu malzeme sağlayamama suçlaması yöneltildi..

Başkent Madrid'in en büyük buz pisti, morga dönüştürüldü... Ülkenin en büyük konferans salonu da hastaneye çevrildi.

Bu arada, Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo'da Kovid-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Fransa'da ise kovid-19'dan ölenlerin sayısı son 24 saatte 231 artarak bin 331'e yükseldi.

İran, ülkedeki ölü sayısının 2 bin 234'e yükseldiğini duyurdu. Başkent Tahran'a giriş çıkışlar ve ülke genelinde dolaşım yasaklandı.

Irak'ta da hayatını kaybedenlerin sayısı 36’ya yükseldi. Ülkede sokağa çıkma yasağı 11 Nisan'a kadar uzatıldı.

Rusya'da, vaka sayısı 840'a ulaştı. Ülkede tüm uçuşlar 27 Mart itibarıyla durduruldu.

21 kişinin hayatını kaybettiği Malezya'da, Sarayda çalışan 7 kişide koronavirüs bulgusuna rastlanılmasının ardından, kral ve kraliçeye de test yapıldı. Test sonucu negatif çıkan Malezya kralı ve eşi, her ihtimale karşı 14 günlük karantinaya alındı.

Sağlık çalışanları için yeterli sayıda koruyucu ekipman bulunmaması tartışmalarının yaşandığı Romanya'da, Sağlık Bakanı Victor Costache, istifa etti.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde Türklerin yaşadığı 2 bin 500 kişilik Şahin köyü, koronavirus vakalarının artması ve bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından karantinaya alındı.

Almanya'da korona virüs vakası 39 bin 500'ü geçerken, ölü sayısı 222'de kaldı....

Ülkede vaka sayısının yüksek, ancak ölüm oranının düşük olması, haftada 500 bin klasik laboratuvar testi uygulanmasına ve erken teşhise bağlandı...

Can kaybının bini geçtiği, vaka sayısının da 70 bine yaklaştığı Amerika Birleşik Devletleri'nde, iki eyalette daha "Büyük Felaket" ilan edildi.

Amerikan Başkanı Donald Trump, ülkede salgınının merkez üssü New York'un, virüs ile mücadelede ciddi bir "sorun" olduğunu belirterek, "New York'u zorlu haftalar bekliyor" dedi.

Brezilya'da, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 57'ye, Karayip ülkesi Dominik Cumhuriyeti'nde ise 10'a yükseldi.

Korona virüse karşı önlemlere itiraz eden Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, acil durum kararı alan valilere tepki gösterdi, Kovid-19’u "basit bir grip” olarak nitelendirdi.

Avusturya’da bulunan ve 'Alplerin İbizası' olarak adlandırılan lüks kayak merkezinin Avrupa’daki binlerce vakayla ilişkili olduğu öne sürüldü.....

Yetkililer, tesis hakkında korona virüs salgınına dair önlem alınmadığı ve yerel seçimler esnasında olayın gizlendiği iddiasıyla soruşturma başlattı..... Norveç de, ülkedeki vakaların yarısının buradan geldiğini öne sürdü.

Dünya Sağlık Örgütü, "sokağa çıkma yasağı" kararı alan ülkelere, virüse karşı atağa geçmek için zamanı iyi kullanın çağrısı yaptı. Okulların ve iş yerlerinin yeniden açılmadan önce virüs tehdidinin tamamen ortadan kalkması gerektiğinin altı çizildi.

Bir uyarı da Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezinden geldi. Merkez, Avrupa Birliği ve İngiltere'de, salgın nedeniyle sağlık sektörü kapasitesinin yetersiz kalma riskinin yüksek olduğunu bildirdi.

Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Nobel ödüllü Biofizikçi Michael Levitt ise panikten medyayı sorumlu tutarak, koronavirüsün kısa süre içerisinde ortadan kaybolacağı öngörüsünde bulundu.

Bu arada, Ermenistan'da da koronovirüs kaynaklı ilk ölüm meydana geldi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz