TBMM'de Bu Hafta

TBMM'de Bu Hafta

Türkiye Büyük Millet Meclisi; yeni hafta da yoğun mesai yapacak... Ürün güvenliği ile çarşı ve mahalle bekçileri düzenlemesine ilişkin kanun teklifleri Genel Kurul'da ele alınacak. Liderler ise son gelişmeleri Salı ve Çarşamba günü parti grup toplantılarında değerlendirecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi , bu hafta da yoğun mesai yapacak; iki önemli düzenleme gündemde olacak.

Genel Kurul'da öncelikle Avrupa Birliği mevzuatına uyum amacıyla hazırlanan ürün güvenliği düzenlemesi görüşülecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifle ilgili daha önce yaptığı açıklamada , düzenleme ile güvenilir ürünlere erişimin sağlanmasının amaçlandığını söylemişti. Teklife göre imalatçı, piyasaya arz ettiği bir ürünün uygun olmadığını öğrendiği veya
bilmesi gerektiği hallerde, ürünü uygun duruma getirecek, düzeltici önlemleri ivedilikle alacak.

Yasa teklifine göre ciddi risk taşıdığına dair belirtiler bulunan ürünlerin piyasaya arzı, piyasada bulundurulması durdurulacak; ayrıca 50 bin liradan 500 bin liraya kadar İdari para cezaları da uygulanacak.

Meclis genel Kurulu'nda Çarşı ve mahalle bekçileri için hazırlanan yasa teklifi de ele alınacak.

Bu düzenlemeye göre, çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek.

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, Jandarma Hizmetleri Sınıfı'na dahil edilecek.

Bu arada liderler Salı ve Çarşamba günü yapılacak parti grup toplantılarında son gelişmeleri değerlendirecek.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz