Finansal Piyasalarada Yeni Dönem

Finansal Piyasalarada Yeni Dönem

Finansal piyasalara ilişkin düzenlemeler içeren torba yasa teklifi Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, Varlık Fonu'na sınırsız borçlanma yetkisi verildi. Ücret ve komisyonları belirleme yetkisi de Merkez Bankası'na devredildi.Ayrıca internet dolandırıcılığı ile ilgili de yeni önlemler alındı.

Finansal Piyasalarda yeni dönem başladı....

Finans ve Bankacılık alanında köklü düzenlemeler içeren torba yasa teklifi Meclis'ten geçerek yasalaştı.

Yasaya göre, Türk Hava Yolları, Ziraat Bankası, Halkbank ve PTT gibi kamunun önemli kurumlarının bulunduğu Varlık Fonu'na kredi sınırlamalarına takılmadan borçlanma imkanı getirildi.

Finansal piyasalarda, manipülasyon ve yanıltıcı işlemlerin kapsamı genişletilerek, bu işleri gerçekleştirenlere verilen cezalar arttırıldı.

Bankalara, "talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına kart düzenlemeleri" ve "müşterilerinin kart limitlerini izinsiz artırmaları" halinde 25 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası getirildi.

Bankacılık işlemlerinde ücret ve komisyonları belirleme yetkisi Merkez Bankası'na devredildi.

Bankacılık sistemini tehlikeye düşürdükleri tespit edilen banka mensuplarının imza yetkisi geçici olarak kaldırılabilmesinin önü açıldı.

Bankalar, mali bünyelerinde bozulma yaratacak hallerden herhangi birinin görülmesi halinde "önlem planı" hazırlamakla yükümlü oldu.

Ayrıca Bankacılık Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle, internet dolandırıcılığı ile ilgili yeni önlemler alındı.

Bankaların adını kullanarak vatandaşı dolandıran ve izinsiz faaliyetlerde bulunan internet sitelerine erişim yasağı getirilmesi hızlandırıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz