Finansal Piyasalara İlişkin Teklifin İLK Bölümü Kabul Edildi

Finansal Piyasalara İlişkin Teklifin İLK Bölümü Kabul Edildi

Finansal piyasalarda yeni düzenlemeler içeren torba yasa teklifinin ilk bölümü Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, Varlık Fonu sınırsız borçlanabilecek, Merkez Bankası da bankacılık işlemlerinden alınan ücret ve komisyonları belirleyebilecek. Ayrıca gerekli görüldüğü hallerde bankacıların imza yetkisi geçici olarak kaldırılabilecek.

Finans sektöründe düzenlemeler içeren torba yasa teklifinin 21 maddelik ilk bölümü Meclis'ten geçti.

kabul edilen maddelere göre, Türk Hava Yolları, Ziraat Bankası, Halkbank ve PTT gibi kamunun önemli kurumlarının bulunduğu Varlık Fonu'na kredi sınırlamalarına takılmadan borçlanma imkanı getiriliyor.

Finansal piyasalarda, manipülasyon ve yanıltıcı işlemlerin kapsamı genişletilerek, bu işleri gerçekleştirenlere verilen cezalar arttırılıyor.

Bankalara, "talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına kart düzenlemeleri" ve "müşterilerinin kart limitlerini izinsiz artırmaları" halinde 25 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası getiriliyor.

Bankacılık işlemlerinde ücret ve komisyonları belirleme yetkisi Merkez Bankası'na veriliyor.

Bankacılık sistemini tehlikeye düşürdükleri tespit edilen banka mensuplarının imza yetkisi geçici olarak kaldırılabilecek.

Ayrıca bankalar, mali bünyelerinde bozulma yaratacak hallerden herhangi birinin görülmesi halinde "önlem planı" hazırlamakla yükümlü olacak.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz