Taliban, Afganistan'da Barışın Tarihini Verdi

Taliban, Afganistan'da Barışın Tarihini Verdi

Çatışma ve şiddetinin kol gezdiği Afganistan'da barış umudu belirdi... Amerika Birleşik Devletleri ile görüşmeleri tamamlayan Taliban, Şubat ayı sonunda barış anlaşması imzalanacağını duyurdu.

Afganistan'da Amerika Birleşik Devletleri ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinde sona gelindi.

Barış görüşmelerinde,Talibanı temsil eden heyetin üyesi Hanefi, bir internet sitesine yaptığı açıklamada, barış görüşmelerinin tamamlandığını ve şubat sonunda anlaşma imzalanacağını duyurdu.

Tarihi anlaşmanın Katar'ın başkenti Doha'da imzalanacağını belirten Hanefi; anlaşmanın ardından taraflar arasında tutuklu değişimi olacağını da açıkladı.

Hanefi anlaşma kapsamında, Washington ve Kabil hükümetinin 5 bin Taliban üyesini serbest bırakmasına karşılık, örgütün de esir aldığı BİN kişiyi salıvereceğini ifade etti.

Amerikan basınında, Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılarak, 22 Şubat'ta başlayacak 7 günlük ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın 5 Eylül 2019'da Afganistan'daki Amerikan askerlerine düzenlenen bombalı saldırı üzerine iptal ettiği barış görüşmeleri, Taliban'ın elinde rehin tuttuğu iki Amerikan vatandaşını serbest bırakmasıyla
yeniden başlamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz