ABD İle Yaşanan F-35 Krizi

ABD İle Yaşanan F-35 Krizi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının Amerika Senatosu Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilmesini ilişkin,"Kongre'den bu tasarı geçse de, geçmese de S-400'le ilgili süreç devam edecek" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'ya asker gönderebiliriz sözlerini de değerlendiren Kalın, iki ülke arasındaki güvenlik anlaşmasının, Libya'ya asker gönderilmesinin yasal zeminini oluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından kameralar karşına geçen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Amerikan Senatosu'ndan geçen Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı hakkında konuştu.

Bizim S-400 Alımına dönük bir etkisi olmayacaktır bunu açık bir şekilde ifade edeyim, kongre'den bu tasarı ne şekilde geçerse geçsin s-400 ile ilgili süreç devam edecek.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki F-35 krizine değinen Kalın, konunun siyasileştirildiğini ifade etti.

Bizi F-35 Programından çıkaracak bir durum olmadığı kanaatindeyiz bize göre bu açık ve seçik olarak ortada. abd kongresinin baskısı...Teknik ya da savunma sanayi mevzu olmaktan çıkmış, tamamen

Amerikan iç siyasetinin bir konusu haline gelmiş durumda 20:03

Bu konuda kendilerini kapatmışlar konuyu tamamen siyasileştirdiler.

S-400 Den geri adım söz konusu değil.

Neticede s-400'ler alındı o iş bitmiştir.

Tek taraflı pozisyon empoze etmek olunca biz de buna itiraz ediyoruz.

Şu ana kadar mutabakat yok ama görüşmelerimiz devam edecek.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin sözlerini de değerlendirdi.

Uluslararası toplumun tanıdığı Libya hükümeti böyle bir talepte bulunursa bunun ahdi zeminimevcuttur, bu anlaşmanın kapsamı içerisindedir. Libyadan böyle bir talep gelmiş değildir, umarız bunada mecbur kalmazlar.

Bölye talep edilmesi durumunda Sayın Cumhurbaşkanımız o anlaşmada yer alan bir maddeye attıf yaparak ifade ettiler.

Hukuki zeminde iki ülke arasında yapılan bir güvenlik anlaşması üçüncü ülkere tehdit oluşturmamak kaydıyla... Libya'ya önemli katkı sağlayacağı da açık bir şekilde.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz