Mazlum Kobani İçin Almanya'ya Talep

Mazlum Kobani İçin Almanya'ya Talep

Meclis Plan ve Bütçe komisyonunda Dışişleri Bakanlığının 2020 yılı bütçesi görüşüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sınır ötesinde yaşanan gelişmelere ilişkin komisyonda bilgi verdi. Bakan Çavuşoğlu, Mazlum Kobani kod adlı YPG'nin sözde komutanı Ferhat abdi şahin'in tutuklanıp Türkiye'ye iade edilmesi için almanya'ya da talepte bulunulduğunu söyledi.

PYD/YPG Sözde komutanı Pkk’lı terörisT Ferhat Abdi Şahin’in Abd ve Almanya’ya seyahat edeceği yönünde çıkan haberler üzerine, adıgeçenin tutuklanarak ülkemize iadesi talebimizi süratle anılan ülkelere ilettik.

Türkiye mazlum kobani kod adlı ypg'li terörist ferhat abdi şahin’in iadesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Abd'nin ardından Almanya'ya da talepte bulunuldu...

Bu taleplerimizi ısrarla takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen haftaki Abd ziyareti sırasında da bu hususa özellikle eğildik.

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Meclis plan bütçe komisyonunda bakanlığının 2020 bütçesi sunumunda konuştu.

Ankara wahsington hattında son durumu yorumladı...

Abd ile gerginlik sürüyor... Ancak Ermeni Tasarısı ve Türkiye'ye yaptırımlar konusunda farklı sesler çıksada Beyaz Saray Türkiye ile aynı noktada...

Abd’yle ilişkilerimiz zor bir dönemden geçiyor. Abd’nin FETÖ ve PKK/YPG’ye ilişkin tutumun bunun temel nedeni. Abd’nin s400 tedariğimizi bağlamından koparıp alakasız konularla ilişkilendirmesi de sorunlar yarattı. Meselelerin diyalog ve karşılıklı

anlayış çerçevesinde çözülmesi için gayret ettik Abd siyasetinde kamplaşma yaşandıyor ancakabd yönetimi biizmle aynı noktada duruyor.

Barış Pınarı Harekatı da Çavuşoğlu'nun gündemindeydi.

Bölgeye geri dönüşler devam ediyor. Harekat nedeniyle yerinden edilmiş kişilerin yüzde 50'sinin geri dönüşü tamamlandı.

Abd ve Rusya federasyonu meşru güvenlik kaygılarımızı, harekatımızın meşruiyetini ve sahada attığımız adımlarla oluşturduğumuz yeni statükoyu kabul etti.

Türkiye 2014 yılında IŞİD baskının ardından kapattığı ırak'taki Musul başkonsolosluğunu yeniden açıyor. Necef ve Kerkük’e de ilk kez başkonsolosluk açılması için de düğmeye basıldı.

Musul ve Basra Başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçiriyoruz" Irak’ın yeniden imarını desteklemek Suretiyle bu ülkenin kalkınmasına yardımcı olmaya kararlıyız.

Necef ve Kerkük’te ilk kez Başkonsolosluk açılmasına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor.

Ve Fetö'nün yurtdışı yapılanmasına yönelik süren mücadelenin sonuçları...

Bugüne kadar girişimlerimiz neticesinde 110’dan fazla fetö mensubu ülkemize sınırdışı edildi. 38 Ülkede Fetö iltisaklı okul ve kursların faaliyetleri kısmen ya da tamamen sonlandırıldı, 19 ülkede ise okullar maarif vakfı’na devredildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz