Meb Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

Meb Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesi görüşüldü.. Bakan Ziya Selçuk, 2023 yılına kadar derslerin esnek ve uygulamalı yapıya kavuşturulmasını hedeflediklerini söyledi... Kendi enerjisini üreten okullar tasarlamaya hız vereceklerini belirten Selçuk, elektronik sınav uygulamasının da yaygınlaştırılacağını anlattı...

Toplumun tüm kesimlerini içine alan örgün ve yaygın eğitim ve öğretim hizmetlerini yerine getirebilmek için eğitim bütçemiz, 177 milyar 605 milyon 504 bin tl olarak belirlenmiştir. bu rakam 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 16,2’sini
oluşturmaktadır.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2020 yılı bütçe maratonu, Milli Eğitim Bakanlığı ile devam etti...

Bütçe sunumunu yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 yılına kadar öğretim programlarını esnek, uygulamalı hale getirmeyi hedeflediklerini, bu kapsamda ders çizelgelerinin yeniden yapılandırılacağını söyledi.

2023 Eğitim vizyonunda yer alan takvime göre, tasarım-beceri atölyelerinin yaygınlaştırılması amacıyla 2020 yılında orta ölçekli planlama yapılarak tüm ilçelerde toplamda 10.000 adet tasarım-beceri atölyesi kurulması planlanmaktadır.

Bakan Selçuk, özel eğitim ihtiyacı olan otistik ve engelli öğrencilere aktarılan kaynağın ve verilen hizmetlerin artırılacağını kaydetti..

İlköğretim öğrencilerinin ücretsiz ders kitabı giderleri, taşımalı ilköğretim/ortaöğretim uygulaması kapsamında öğle yemeği giderleri ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin taşıma giderleri için toplam 2 milyar 623 milyon tl kaynak da sosyal
yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik fonundan karşılanacaktır.

Kendi enerjisini üreten okullar tasarlamaya hız vereceklerini de belirten Selçuk, elektronik sınav uygulamasının yaygınlaştırılacağını ifade etti..

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde hizmet veren e-sınav merkezleri, ulaşılabilirliği kolaylaştırmak amacıyla ülkemizin diğer bölgelerine de yayma planı çerçevesinde adana ilinde elektronik sınav yapılabilmesi için alt yapı çalışmaları başlatılmıştır.

Bakan Selçuk, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 16’ya, ortaöğretimde de 11’e düştüğünü de söyledi.

Toplantıda muhalefetin talebi üzerine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da sunum yaptı.

Bin projesi kapsamında robotikten, aşıya kadar 100 öncelikli alanda doktoralı insan yetiştirmek amacıyla sistemde 4 bin 250 kişi burslandırılmıştır. kendilerine asgari ücretin üzerinde bir ücret ödenmektedir.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz