Esnafa İşsizlik Maaşı

Esnafa İşsizlik Maaşı

İş yerini kapatan esnafa, işsizlik maaşı geliyor...1 Ocak 2020 tarihinde prim ödemeye başlayan esnaf, herhangi bir nedenle işsiz kaldığında, 2023 yılında "Ahilik sandığından" işsizlik maaşı alabilecek... Peki esnafın işsizlik maaşı alabilmesinin koşulları neler? İşte şartlar...

Daha önce sigortalı çalışana, 3 bin 600 iş günü çalışmış olma ve iş veren tarafından işine son verilmesi şartıyla verilen işsizlik maaşı artık esnafa da bağlanacak.

2020 Cumhurbaşkanı Programı'nda, İşsizlik Fonu'nun gelirlerine Esnaf Ahilik Sandığı için toplanacak primler dahil edildi.

İş yerini kapatan esnafa ve iş ortaklarına işsizlik maaşı bağlanması gündeme geldi.

Yeni düzenlemeyle 1 Ocak 2020 tarihinde prim ödemeye başlayan esnaf da tıpkı işçiler gibi herhangi bir nedenle işsiz kaldığında 2023 yılında sandıktan işsizlik maaşı alabilecek. Peki nasıl?

Kendi adına bağımsız çalışan esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı sayılacak...Mükellef oldukları andan itbaren sandığa ödeme yapmaya başlayacak.

Sandık için esnaftan brüt asgari ücretin yüzde 2'si oranında prim alınacak. Ayrıca Devlet yüzde 1 oranında destek sağlayacak. Daha yüksek işsizlik maaşı almak isteyenler ise asgari ücretin iki katı üzerinden prim yatırabilecek. Prim tutarı da 2020 yılı
için belirlenecek asgari ücret üzerinden hesaplanacak.

Ödenen primler gider olarak gösterilebilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz