Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Harekat Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Harekat Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta önemli açıklamalar yaptı. Barış Pınarı Harekatı'nı değerlendiren Erdoğan'ın gündeminde; Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlar ve Başkan Donald Trump'ın ateşkes teklifi de vardı...

Azerbaycan gezisi dönüşünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8'inci gününe giren Barış Pınarı Harekatın'da gelinen son noktayı paylaştı.

Rasulayn ve Tel Abyad'ın teröristlerden temizlendiğini belirten Erdoğan, sınırdan 32 kilometrelik derinliğe girildiğini ve M4 karayolu'un kontrol altına alındığını söyledi.

Barış Pınarı Harekatı'nın amacının, sınırları terör örgütlerinden temizlemek ve mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Harekat, hedeflerine ulaşana kadar devam edecektir" dedi.

Suriye Ordusu'nun Menbiç'e girmesi ile ilgili Erdoğan, "Benim için çok olumsuz değil, Sonunda kendi topraklarıdır. Ama burada terör örgütlerinin kalmaması benim için önemli" diye konuştu.

Erdoğan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın ateşkes teklifini de değerlendirdi.

Terör örgütü ile ateşkes yapılmasının söz konusu olmadığı belirten Cumhurbaşkanı, bölge teröristlerden temizlenene kadar Türkiye'nin ateşkes ilan etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye ile terör örgütü arasında arabuluculuk yapmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Erdoğan'ın gündeminde Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararı da vardı.

"Hedefimiz belli, bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok" ifadesini kullanan kullanan Cumhurbaşkanı Türkiye'ye yönelik yaptırımların kabul edilemez olduğunun" altını çizdi. "Biz kabile devleti değiliz" dedi.

F-35 konusuna da değinen Erdoğan, Türkiye'nin çaresiz olmadığını, tekliflerin geldiğini ve alternatiflerin hazır olduğunu belirtti.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz