Çiftçi Borç Sarmalında

Çiftçi Borç Sarmalında

Çiftçinin borcu günden güne artıyor; takibe düşen kredi miktarı katlanıyor... İthalattaki artışa dikkati çeken uzmanlar, tarımsal desteklemenin ve üretimin önemini vurguluyor.

Çiftçi borç batağında...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 3 yılda tarımsal kredilerde takibe düşme oranı yüzde 2.2'den yüzde 4.34'e yükseldi.

Bddk en son verisi olan Ağustos 2019 ile kıyasladığımızda ocak 2018den bu yana çiftçinin bankalardan kullandığı kredinin takibe düşen kısmı yüzde 84 artış gösterdi. Geçen yılın ağustos ayına göre bu yılına Ağustos ayında takipteki kredi miktarı yüzde
54 oranında gidiyor. bu çok yüksek seyir izliyor.

Çiftçinin destekler yetersiz geldiği için ek finansmana ihtiyaç duyduğunu söyleyen uzmanlar, tarımsal kredinin 100 milyar lirayı aştığını belirtiyor.

Desteklerde aradığını bulamayan çiftçi banka kredilerine yöneliyor.Temmuz 2018'de kullandığı tarımsal kredi 100 milyar tl'yi aştı. 2018 nisan Ağustos döneminde 108 milyar liraya sabitleniş durumda.Çiftçi zaten bunu tarım dışı borçlarını ödemek için
kullanıyor tarıma yansıması son derece az, bunu icra takibine düşen borç miktarındaki yükselmeden görüyoruz.

Ziraat mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, üretimdeki düşüş ve ithalattaki artışa da dikkati çekiyor.

Üretim ayağına bakınca Buğday üretimi bu yılın 8 ayında geçen yıla göre yüzde 53 ithalat artmış vaziyette ayçiçeğinde yüzde 51 mısırda yüzde 40 oranında. Artık üretemiyoruz ithalata yöneliyoruz. Bunu tarım alanlarındaki küçülmeden de net
görebiliyoruz. Buğday, Mısır ,Ayçiçeği, soya, pamuk bazında ithalatımız geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl 8 ayda 3.6 milyar dolardan 4.1 milyar dolara yükseldi. tl karşılığı 23 milyar liraya karşılık geliyor peki tarım desteği ne kadar 16. 1 milyar lira.

Atalık, tarımsal desteklemenin ve üretimin önemini vurguluyor.

Tarımı desteklemek gerekiyor Çiftçiyi birlikler kooperatif çatı altında üreten bir mekanizmaya kavuşturmak gerekiyor.Çiftçimiz emeğinin karşılığını alamıyor satış kanallarında problemler var bunlar çözülmediği sürece ve tarımsal destekler gerektiği

şekilde yükselmedikçe ve etkili kullanılmadıkça çiftçinin banka kredilerine yönelmesi sadece icra takibi borçlarını yükseltiyor ve alandan üretimden çekilmesine neden oluyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz