Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı Açıklaması

Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe ofisinde medya yöneticileriyle bir araya geldi. Basına açık bölümde Barış Pınarı Harekatı'na dair güncel bilgileri paylaştı. Harekatın Ayn El Arab ve Haseke'nin kontrol altına alınmasıyla tamamlanacağını söyledi. Basına kapalı bölümde ABD Başkanı Trump'ın tehditleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın sözlerini değerlendirdi.

Öncelikle Tel abyat ve Resülayn arasındaki 120 kilomtrelik yere yoğunlaştık böylelikle 480 kmlik terör koridorunu tam ortadan bölmüş olacağız.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde Gazete, televizyon ve ajansların genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekat'ının hedeflerini açıkladı. Harekatın hangi noktada sonuçlanacağını
söyledi.

Bir yandan haseke diğer taraftan ayn el arabı kontrol altına alarak operasyonu tamamlamış olacağız daha önce deklere ettiğimiz gibi güvenli bölge haritasına uygun şekilde 30-35 kilometrelik derinliğe ineceğiz.

Erdoğan, Harekatın, Kürtlere değil teröristlere karşı yapıldığını vurguladı.

Operasyonumuzun Kürtleri hedef alması söz konusu bile değildir. Tam tersine bu operasyonda en büyük desteği suriye kürtlerinde alıyoruz.

Biz Kürtlere değil pkk onun yan kuruluşları olanlara operasyon yapıyoruz biz suriye'nin kuzeyinde bir terör devletinin kurulmasına müsade etmiyoruz eymeyeceğiz

Erdoğan, Türkiye'ye silah amborgosu isteyen alman Dışişleri Bakanı Heiko Mass'a tepki gösterdi. Almanya Başbakanı Angele Merkel ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı.

Şensölye Merkel'e de söyledim.

Bana bir şeyi izah edin dedim biz nato'da mittefik miyiz? yoksa terör örgütünü natoya aldınızda benim haberim mi yok dedim.

Siz bizden yana mısınız, yoksa terör örgütünden yana mısınız.

Cumhurbaşkanı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın arabulucuk teklifine sert tepki gösterdi.

Bazı ülkeler kendi kendine gilin güvey oluyorlar bizimle terör örgütü arasında arabuluculuk yapmaya talip olanlar var bunlar nasıl başbakan nasıl Devlet başkanı analamk mümkün değil, siz ne zaman bir devletin terör örgütüyle mesaya oturduğunu
gördünüz.

Erdoğan'ın gündeminde Suriye'deki İŞİD'li teröristler de vardı.

Suriye'de bulunan işidliler konusunda her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğumu altını çizerek ifade ediyorum.

Erdoğan açıklamalarına medya yöneticileriyle gerçekleştirdiği toplantının basına kapalı kısmında da devam etti.

Harekata ilişkin Donald Trump'tan gelen ekeonomik yaptırım tehdidini değerlendiren Erdoğan, "Bir akıl tutulması var, ancak sabırla bu süreci götürmek zorundayız. Öfkeyle kalkan zararla oturur" dedi.

Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın söylemlerine sert tepki gösterdi.

Akıncı'nın sözlerini hadisizlik olarak tanımlayan Erdoğan, " Soydaşlarımız ona gereken dersi verecektir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar partilere Harekat hakkında bilgilendirme ziyareti gerçekleştirecek.

Akar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelip liderleri Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi verecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz