Pamuk Üreticisinin Sorunları Meclis Gündeminde

Pamuk Üreticisinin Sorunları Meclis Gündeminde

Pamukta prim fiyatının henüz açıklanmaması ve destekleme alımı yapılmaması, üreticiyi zor durumda bıraktı... Türkiye'nin dört bir yanından başkente gelerek Tarım Bakanı ile görüşen ziraat odası başkanları da, elleri boş döndü. Çiftçinin sorunlarını Meclis gündemine taşıyan ana muhalefet, Acil Eylem Planı açıkladı.

Acil önlem alınmazsa, önümüzdeki sene pamuk ekecek çiftçi bulamayacağız. Türkiye ekonomisi faiz lobisine, çiftçi ithalat lobisine teslim edilmiş.

Pamuk üreticisinin sorunları Meclis gündeminde...

Devletin prim fiyatını henüz açıklamamasına tepki gösteren CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, çiftçinin yalnız bırakıldığını söyledi.

Henüz prim açıklanmış değil. Girdi maliyetleri geçen yıla göre yüzde 60 artmış. Mazotun yarısı bizden yarısı sizden diyordu binali yıldırım, o çiftçi mazotun yarısını arıyor yok bulamadı. Nereye stokladınız o mazotu? Çiftçi tüccarın insafına daha doğrusu insafsızlığına terk edilmiş durumda.

Tezcan, Türkiye'nin pamuk ithalatına her yıl 1 buçuk milyar dolar harcadığına da dikkati çekti.

İthalata ödenen bu paranın üçte birini prim olarak versek, çiftçi üretim yapar, paramız dışarı gitmemiş olur. Çiftçi ölü fiyatına piyasaya terk edilmiş durumda.

Türkiye'nin pek çok il ve ilçesinden ziraat odası başkanlarının Ankara'ya geldiğini, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştüklerini de anlattı.

Bakan eski durum devam edecek, 80 kuruştan fazla prim veremeyiz demiş. Yani bizim bütçemiz pamuk üreticisini desteklemeye yetmiyor, bizim bütçemiz istanbul finans merkezindeki 3 şirketi kurtarmaya yetiyor demiş.

Bakanla görüşen oda başkanları hayal kırıklığı içinde.

CHP'li Tezcan, oda başkanlarının taleplerinin yer aldığı Pamuk Acil Eylem Planı'nı da açıkladı.

Pamuk primi derhal açıklansın, prim 1,5 liranın altında olmasın. Aralık ocakta ödeneceği açıklansın. Derhal müdehale alımı yapılmalıdır tmo bunun için var. Pamuk kooperatiflerine düşük faizli alım kredisi tahsis edilsin. Krediler ertelenmelidir.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz