Fırat'ın Doğusuna Barış Pınarı Harekatı Başladı

Fırat'ın Doğusuna Barış Pınarı Harekatı Başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzey kesimine harekatı başladı... Cumhurbaşkanı Erdoğan operasyonun başladığını twitter üzerinden duyurdu... Dün saat 16'da başlayan Barış Pınarı Harekatı'nda Mehmetçik, saat 22:30 sularında 4 koldan Fırat'ın doğusuna girdi. Telabyad ve Resulayn'da 25 kilometre kadar ilerlendi. Türk jetleri de 30 kilometre derinliğe girdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzey kesimine harekatı başladı...

Öncesinde Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan, Türkiye'nin Fırat'ın Doğusuna olası operasyonuna ilişkin bir değerlendirme geldi..

Açıklamada, "Maalesef Türkiye, tek taraflı adım atmayı seçti. Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan askerlerinin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik" denildi.

Sonrasında, Amerikan Başkanı Donald Trump, twiteer'da "Sonu olmayan saçma sapan savaşlar bizim için bitiyor. 50 askerimizi çektik" mesajını paylaştı.

Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin ile telefonda görüşerek, Türkiye'nin Fırat'ın Doğusuna yönelik değerlendirmelerini anlattı..

Pentagon'un açıklamasından yaklaşık 12 saat sonra ise sınırın Suriye tarafındaki Resulayn'da bulunan terör örgütü PYD/PKK mevzilerinde patlamalar duyuldu, dumanlar yükseldi..

Kısa bir süre sonra da, Cumhurbaşkanı Erdoğan operasyonun başladığını twitter üzerinden duyurdu...

Cumhurbaşkanı'nın operasyon talimatını verdiği ve Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan bilgi aldığı anlar da Cumhurbaşkanlığı'nca paylaşıldı.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız" dedi.

Erdoğan, "Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Terör koridoruna izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.. Mehmetçiğe ve yerel unsurlara başarılar diledi..

Kurulacak güvenli bölgeye Suriyeli sığınmacıların dönmesinin sağlanacağını bildirdi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi telefonla arayarak operasyon hakkında bilgi verdi.

Erdoğan'ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştükten sonra operasyon emrini verdiği kaydedildi..

Milli Savunma Bakanlığı da, teröristleri etkisiz hale getirmek için harekatın DÜN saat 16'da başladığını duyurdu.

Bakanlık, Harekatta Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı'nda olduğu gibi sadece teröristlerin hedef alındığını açıkladı.

Açıklamada siviller, tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri, müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için dikkat ve hassasiyet gösterildiği kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Almanya, Fransa, NATO ve Birleşmiş Milletlerin bilgilendirildiğini de aktardı.

Türk savaş uçakları Resulayn'daki terör örgütü mevzilerini bombaladı. Obüsler de Tel Abyad'daki hedefleri vurdu.

Hava operasyonunun ardından Milli Savunma Bakanlığı Fırat'ın doğusuna kara harekatının başladığını duyurdu.

Saat 22:30 sularında Mehmetçik, Resulayn ve Tel Abyad'da 4 koldan girdi. Terör örgütüne ait toplam 181 hedef ateş altına alındı.

Harekâtı Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekât Merkezi’nden generallerle birlikte sevk ve idare eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı hakkında değerlendirmede bulundu.

Akar, "Amacımız Fırat'ın doğusunda terör örgütlerinin varlığını sonlandırarak, sınırlarımızda bir barış koridoru tesis edip, ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin de bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini gerçekleştirmektir" dedi.

991 kilometrelik Suriye sınırında terör koridoru oluşturulmasına izin verilmeyeceğini söyleyen Akar, "Mehmetçik; Fırat'ın doğusunda Suriyeli kardeşlerinin yanında, terör örgütlerinin karşısında olacaktır" ifadesini kullandı.

Akar, "Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ankara'daki Amerikan Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi diğer ülkelerin temsilcileri, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, harekata ilişkin bilgi verildi..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye dair açıklama yapılmazken, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin konuşan bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Harekatımız uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak yapılıyor" dedi.

Bu arada harekatın başlamasının ardından Suriye'nin kuzeyindeki YPG/PKK'lı teröristlerce roket ve havan saldırısı düzenlendi.

Mardin'in Nusaybin ilçe merkezindeki bazı noktalara 9 roket isabet etti. Saldırıda 3 kişi yaralandı.

Şanlıurfa'nın akçakale ilçesine de 3 havan mermisi atıldı. Saldırıda ölen veya yaralanan olmazken, bazı evlerde hasar oluştu.

Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla Şanlıurfa ve Mardin'in sınır ilçelerindeki okullar iki gün tatil edildi.

Şanlıurfa'da Akçakale, Ceylanpınar, Suruç'taki okulların tümü ile Birecik'te sınıra yakın bölgelerdeki okullarda ; Mardin'de de Nusaybin ilçesinde okulların tümü ile Kızıltepe ilçesindeki sınıra yakın bölgelerdeki okullarda eğitime iki gün ara verildi.

Teröristler, Suriye-Türkiye sınırında, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alan Cerablus ilçesinde sivillerin sığındığı kampa ve sivil yerleşimlere de saldırdı.

Terör örgütü YPG/PKK'nın saldırısında 1 sivil hayatını kaybetti, 7 sivil yaralandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz