Barış Pınarı Harekatı

Barış Pınarı Harekatı

Barış Pınarı Harekatı Dünya'nın da gündemindeydi... ABD, Nato, Avrupa Birliği ile bölge ülkelerinden harekata ilişkin değerlendirmeler geldi... Avrupa Birliği Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyonu bitirmesi yönünde çağrıda bulundu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" ifadelerini kullandı... Harekat ABD'de de gündemin ilk sırasına yerleşti... ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna dair kafa karıştıran iki ayrı açıklama yaptı. Önce, harekata destek vermediğini söyleyen Trump, saatler sonra harekat konusunda Türkiye'nin yanında durdu.

Türkiye'nin Suriye'nin Kuzeyi'ndeki terör hedeflerine yönelik Barış Pınarı Harekatı'nı başlatması dünyada geniş yankı buldu...

Amerika Birleşik Devletleri , Nato, Avrupa Birliği ile bölge ülkelerinden harekata ilişkin değerlendirmeler geldi...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna dair kafa karıştıran iki ayrı açıklama yaptı..

Önce Türkiye'nin, "Suriye'yi işgal ettiğini" savunarak Washigton'un harekatı desteklemediğini söyleyen Trump ardından harekat konusunda Türkiye'nin yanında durdu.

Türkiye olmasaydı milyonlarca Suriyeli dünyaya yayılacaktı" diyen Trump "Türkler, aynı bizim gibi IŞİD'lilerin serbest kalmasını istemiyor" yorumunu yaptı.

Trump Terör örgütü YPG için doğrudan PKK ifadesini kullanarak Washington'un PKK’ya destek verdiğini de itiraf etti.

Barack Obama'nın Türkiye'nin ölümcül düşmanı olan PKK ile anlaşma yapması büyük hataydı" dedi. "Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda bize yardım etmediler, Normandiya’da bize yardım etmediler.

Kendi toprakları konusunda yardımcı oldular.Kaldı ki Kürtlere inanılmaz derecede büyük miktarda silah ve mühimmat anlamında para harcadık." ifadelerini kullandı.

Ülkesinin Orta Doğu'daki varlığını da "en kötü hata" olarak nitelendiren Trump Suriye ile ilgili çekilme kararına ilişkin, "Artık bu sonu gelmez savaşı bitirmenin zamanı gelmişti" değerlendirmesinde bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg , "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" ifadelerini kullandı...

"Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" dedi.

Avrupa Birliği, 28 üye ülkeyi temsilen yayımladığı yazılı açıklamada, Türkiye'ye Suriye'deki askeri harekata son verme çağrısında bulundu ve Türkiye'nin mülteciler için güvenli bölge planlarına yardım sağlamayacağını bildirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker da Türkiye'nin harekatı durdurmasını gerektiğini söyledi. Juncker " Türkiye'nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa, AB'den bunun masraflarını karşılamasını beklemesin' dedi.

Fransa ve İngiltere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanması için harekete geçti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Türkiye’nin Suriye’de başlatığı harekatı görüşeceği belirtildi. Reuters’a konuşan diplomatlar, Konsey’de BUGÜN konunun ele alınacağını söyledi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Comte operasyonun bölgedeki istikrarı bozma ve sivil ölümlerine neden olmak riski taşıdığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas açıklamasında "Türkiye bölgede istikrarsizlığın devam etmesi ve İslam Devletinin yeniden dirilmesi riskini artırıyor. Türkiye'nin saldırısı insani bir felakete ve yeni bir mülteci akınına yol açabilir" dedi.

Hollanda ise Ankara’nın Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyonunu kınadı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Ersin Tatar, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili olarak, "Kıbrıs Türk halkı, daima olduğu gibi Türkiye'mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz ve ordumuz içindir." dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz