Prof.Dr.Mehmet Haberal Acıbadem Organ Nakli Sempozyumunda Konuştu

Prof.Dr.Mehmet Haberal Acıbadem Organ Nakli Sempozyumunda Konuştu

Yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof.Dr.Mehmet Haberal, Dünyada ve Türkiye'de öncüsü olduğu organ naklinde gelinen süreci, Acıbadem Üniversitesi'nde düzenlenen Organ Nakli Sempozyumunda anlattı... "Görevimiz; hastaları etik kurallar ve yasalar içinde, sağlığına kavuşturmaktır" diyen Prof.Haberal; organ bağışı çağrısını yineledi; "Organlarınızı bağışlayın; hastaları yeniden yaşam yolculuğuna başlatın" dedi...

Organ nakli alanında Türkiye ve Dünya'daki gelişmeler ve yapılan çalışmalar, Acıbadem Organ Nakli Sempozyumu'nda tartışıldı... Çok sayıda biliminsanı ve nakil alanında çalışanlar, sempozyumda biraraya geldi.

Toplantıya davetli isimlerin başında, organ naklinin Dünya'da ve Türkiye'deki öncüsü, Prof.Dr.Mehmet Haberal vardı... Prof.Haberal, sempozyumda meslektaşları ve katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Şahin, Prof.Haberal'ın sempozyuma katılımından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Organ nakli alanında Prof.Haberal'ın çalışmalarının, yol gösterici olduğunu vurguladı.

Hocanın emeği çoktur. bende de çoktur. bizim nakil ekibimizde de çoktur. türkiye'de herkese dokunmuştur. onun söyleyeceklerini dinleyelim. sizin söyleyeceklerinizi dinleyelim. feyz alalım arkadaşlarda verimli sempozyum geçirsin diyorum

Sözlerine "Amacımız bu ülkeyi yüceltip yükseltmek" diyerek başlayan Prof. Haberal, katılımcılara, Dünya'da ve Türkiye'de transplantasyonun gelişimini anlattı.

Her zaman söylerim ne mutlu ki ülkemiz var. bu ülkeyi kuran atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şukranla anarım. bugün ülkemiz varsa o makamlar varsa o makamlarda oturanlar varsa onun sayesinde. amacımız ülkemizi yüceltip yükseltmek.

Biliminsanları olarak bunu yapıyoruz görevimiz bu. geçmişinizi bilmezseniz tarihini bilemezsiniz geleceğe katkı sağlayamazsınız. aynısı organ nakli için de geçerli. tarihçesi çok önemli. ilk nakil 3.yüzyılda roma'da yapıldı. bizim ülkemizde anadolu'da olan bir olay.

İlk uygulama voronoy yapmış; başarılı olmamış ama bir başlangıç. bugün anlamıyla ilk böbrek nakli murray ve arkadaşları tarafından başlatılmış. benim çok değerli hocam arkadaşım ağabey kardeş gibi ilişkilerimizin devam ettiği starzl ilk başarılı karaciğer naklini 1967'de gerçekleştirdi. christian bernard kalp transplantasyonu başlattı. o dönemde kalp transplantasyonu dünyayı bizim ülkemizi de etkiledi.

Kemal beyazıt ve arkadaşları böyle bir nakil yaptılar. dünyada bunlar olurken ben ankara tıp'tan mezun oldum. o dönemlerde ihsan hocam hacettepe'yi kurdu. hacettepe ve ihsan bey bu ülke için sağlıkta dönüm noktasıdır. o dönemlerde amerika ayda bir ülke gibi her şey orada yapılıyor bende karar verdim orayı görmek durumundayım. 3 şubat 1973 amerika'ya gittim. shriner's yanık ünitesi.

Orada ameliyat izliyorum. uğraşıyorlar izliyoruz. dedim ki; "bıraksınlar ben yapayım. " mario da "doktor haberal yapsın" dedi. sonra grefti kullandım. daha sonra dediler ki: "ameliyatlarda bize yardım eder misin? dr.haberal." hacettepe bizi böyle yetiştirdi. şimdi bana dediler ki yenimahalle'de hastamız var. gittik yenimahalle'ye mürvet hanım dedi ki: "ben böbreğimi verirsem çocuğum kurtulur mu? ne gerekiyorsa yapın." 1975'te ilk böbrek nakli yapıldı.

Transplantasyonun ilk kapısı 3 kasım 1975'te açıldı. transplantasyon ünitesinde diyaliz merkezi de kurduk. insanlara ölen insanların böbreklerinin insanların tedavisinde kullanılacağını anlattık. eurotransplanta teleks gönderdim. "bana böbrek gönderin." dedim. ilk kadavra transplantasyonunu yaptık. hastane yapmaya karar verdim. orası bataklıktı. sonunda organ nakli hastanesi ortaya çıktı. benim için böbrek periodu tamamlanmıştı.

Sıra karaciğerdeydi. 8 aralık 1988 fuat koç'a karaciğer transplantasyonu yaptık. ortadoğu ve kuzey afrika ülkeleri için de ilk karaciğer transplantasyonuydu. acaba yaşayan insanların karaciğerini kullanamaz mıyız? bu çocuğa ilk segmentel karaciğer transplantasyonu yaptık. bu sadece bizde ilk değildi. avrupa'da bölgede bir ilkti.
erişkinde canlıdan kısmi karaciğer nakli yaptık daha sonra. bu dünyada ilk sol lop karaciğer naklidir. 16 mayıs 1992 yine dünyada ilk kez hem sol lop hem sağ böbrek transplantasyonu.

Prof.Haberal, öncüsü olduğu organ nakli yasasına değindi; günümüzde de Dünya'da örnek alınan bir yasa olduğuna dikkati çekti.

Amacım yasa çıkarmaktı. meclise önerge verdim. yasa çıktı çok 3. ve 4. maddeleri çok önemli. bir bedel ve çıkar karşılığı organ ve doku alınması yasaktır. ben o yasaları çıkardığımda dünyada yasa yoktu. o yasa dünyanın bir numaralı yasasıdır. o dönem diyanet işleri başkanı benimle televizyona çıktı ve "ölen insanların böbreklerinin kullanılmasında sakınca yoktur." dedi. bu çok önemliydi

Dünya'da ve Türkiye'de organ nakli alanında hep ilklere imza atan Prof.Haberal, organ bağışının arttırılmasına yönelik güncel çalışmalarını da aktardı.

Türkiye'de kadavradan böbrek nakli yüzde 20'lerde olmaz böyle bir şey elimizde dünyanın en etkili yasası var. dünya organ nakli derneği başkanlığını devraldıktan sonra bölgesel toplantı düzenlemeye karar verdim. mart ayında istanbul'da düzenlendi. türkiye ortadoğu ve ortaasya'yı birleştirmiş durumda. türkiye bütün dünyayı kontrol altına almış durumda

Organ turizmi ve organ ticareti ile mücadelede, Dünya'da yol gösterici olan İstanbul Deklerasyonu'nun önemine vurgu yapan Haberal, "Biz hekimler olarak görevimiz hastaları etik kurallar ve yasalar içinde sağlığına kavuşturmaktadır" dedi.

İstanbul'da 2008 yılında kongre düzenledik. çok sayıda biliminsanı katıldı. dünyanın neresinde geniş kapsamlı kongre yapılıyorsa istanbul deklerasyonu vardır. bu deklerasyon organ turizmi ve organ ticaretini engellemesi amaçlanıyor. dünyanın her yerinde bu deklerasyon var. ülkemizde yaşadığımız bir şey var. etik kurul transplantasyon yapılmaz diyor.

Ama mahkeme kararıyla transplantasyon yapıldı. biz hekimiz görevimiz hastaları etik kurallar içinde yasal kurallar içinde sağlığına kavuşturmak topluma kazandırmaktır.

Prof. Haberal, yaptığı çalışmalarda Türkiye'nin Dünya'da en iyi şekilde temsil edilmesini amaçladığını da ifade etti.

Bu üniversiteyi kurduğumda tek hedefim kaliteydi. ilk toplam kalite yönetim merkezini 1994'te kurdum. bütün işler ıso kuralları içinde yürütülüyor. önümüzdeki hafta bütün dünyayı taşkent'e götürüyoruz. 2020 kongresi seul'da yapılacak. her şeyi ben organize ediyorum. türkiye orada en iyi şekilde temsil edilecek

Tıpta devrimin önsözünü yazan Prof.Haberal, son söz olarak organ bağışı çağrısını yineledi; "Organlarınızı bağışlayın;hastaları yeniden yaşam yolculuğuna başlatın" dedi

Dünyanın her tarafında sadece bizde değil; birçok kronik organ hastası var. yeteri kadar organ yok. birçok insan sağlam organlarıyla aramızdan ayrılıyor. birçok insan sağlam organa ihtiyaç olarak aramızdan ayrılıyor. yapılması gereken organ bağışı. geliştirdiğim slogan yıllar önce "yeniden yaşama yolculuk." insanlara organ değil hayat bağışlayın.

Haberal'a konuşmasının ardından sempozyuma katılımı nedeniyle teşekkür belgesi takdim edildi.

Profesör Doktor Mehmet Haberal, İstanbul'daki sempozyumun hemen ardından; organ nakli ameliyatı ile bir hastanın daha sağlıklı yaşama kavuşabilmesi için, Ankara'ya hareket etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz