AB'den Terörle Mücadele İçin Ortak Veri tabanı

AB'den Terörle Mücadele İçin Ortak Veri tabanı

Avrupa Birliği’nin yargı alanındaki iş birliğiyle ilgili birimi Eurojust, terörle mücadele için ortak bir veri tabanı oluşturdu. Konu ile ilgili açıklamada, amacın terör örgütü IŞİD safında savaştıktan sonra Avrupa'ya dönenleri yargılanabilmesini kolaylaştırmak olduğu belirtildi..

Teörle Mücadele Sicili adı verilen ve Eylül ayı itibarıyla faaliyete geçen veri tabanının, özellikle Suriye ve Irak'ta gözaltına alınan Avrupa Birliği vatandaşı IŞİD'lilerin durumuyla ilgili endişeleri gidermesi hedefleniyor.

Oluşturulan yeni veri tabanında, örgüt mensupları ve şüphelilerle ilgili 28 Avrupa Birliği ülkesinde devam eden soruşturma, kovuşturma ve mahkeme kararları bir araya getirilecek ve bu sayede üye devletlerdeki savcıların iş birliği kolaylaştırılacak.

Avrupa Birliği ortak veri tabanı planının temelini 2005 yılında atmıştı. Ancak proje, bazı ülkelerin ellerindeki bilgileri paylaşmaya yanaşmaması nedeniyle gecikmişti.

Böyle bir veri tabanına ihtiyaç olduğuna ilişkin görüşler; 2016 yılında Almanya, 2017'de de İspanya'da düzenlenen terör saldırılarıyla güçlendi. Almanya, Fransa, İspanya ve Belçika'nın geçen yıl bu doğrultuda bir oluşuma gidilmesi için ağırlıklarının
koymasıyla da proje süreci hızlandırıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz