Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2019 Türkiye Bölüm Toplantısı

Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2019 Türkiye Bölüm Toplantısı

Tıp dünyası başkentte buluştu.... Dünyanın en köklü tıp kuruluşlarından Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2019 Türkiye Bölüm toplantısı, Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de başladı... Ev sahibi; ülkemize sayısız gurur yaşatan, Türkiye'nin köprü konumuna gelmesine öncülük eden Prof Dr Mehmet Haberal.... Bilimsel toplantının bu yılki ana teması minimal invaziv cerrahi... Bilim insanları sunumlarıyla son gelişmeleri, yenilikleri paylaştı... Bu tıp dünyası adına önemli... Ülkemiz için önemli olansa; bayrağımız altında buluşan bilim insanlarının, Türkiye'de olmaktan duydukları mutluluk.... Teşekkürleri ise bunun mimarı Prof Dr Haberal'a....

Dünyanın önde gelen bilim insanları ay yıldızlı türk bayrağı altında, büyük önder mustafa kemal atatürk'ün açtığı bilim yolunda başkentte buluştu....

Tam 106 yıllık bir tarih... Binlerce üye, dünyanın her yerinde kurulu birlikler... Dünyanın en önemli tıp kuruluşlarından biri; Amerikan Cerrahlar Koleji...

Tıp dünyasını ankarada biraraya getiren, Kolejin Türkiye Bölümü 2019 yılı toplantısının ev sahibi; prof dr mehmet haberal...

Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de 2 gün sürecek toplantının ana teması; minimal invaziv cerrahi....

Açılışta ilk söz Amerikan Cerrahlar Koleji'nin Türkiye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Özkardeş e aitti

Sizleri amerikan cerrahlar koleji türkiye bölüm toplantısında ağırlamaktan onur duyuyoruz. amerikan cerrahlar koleji amerika'da mükemmel bir şekilde organize olmuştur ve bölümler olarak üniteler halinde faaliyet göstermektedir. burada amerikan cerrahlar koleji'nin türkiye üyeleri derneği bulunmaktadır. şu anda türkiye derneği'nin yönetim konumundayız. türkiye bölümünü güçlendirmeye çalışıyoruz. ve dolayısıyla yeni ama doğru üyeleri bünyemize almak çok önemli. bu açıdan proesör haberal daha önce, yeni üyelerin kabul sürecinin, en azından amerika birleşik devletleri dışında, yerel bölümler tarafından yapılması gerektiğini teklif etti. bu teklif idari komite tarafından kabul gördü ve bu yıl derneğe üye olmak isteyenlerin mülakatlarını biz gerçekleştirdik. bugün burada amerikan cerrahlar koleji'nin ve amerikan cerrahlar koleji türkiye bölümü 'nün üyeleri olarak bulunuyoruz. burada olduğunuz için teşekkür ederim ve hepinize verimli bir toplantı diliyorum.

Ardından ev sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal seslendi meslektaşlarına...

Kolejin üye seçimindeki yeni yöntemini anlattı... Dünyanın bir çok ülkesinden toplantıya katılan bilim insanlarına teşekkür etti.

HABERAL.....Günaydın. burada siz çok özel misafirlerimizi konuk etmekten gerçekten çok mutlu ve gururluyum. her zaman söylediğim gibi bu tür faaliyetler , bilimsel faaliyetler, kültürel faaliyetler sosyal faaliyetler ve tabi ki bir anlamda da turistik faaliyetlerdir. mesela kirby ilk defa burada türkiye’de. kendisi aynı zamanda türk kültürü ve türk insanı hakkında bilgi sahibi olacak. bu tür bir organizasyon türkiye’ye gelmek için bir vesile oluyor.
amerikan cerrahlar koleji 1900’lerin başında faaliyete geçti. cerrahi bir dernektir ve cerrahinin standartlarını en yükseğe çıkartmayı ve bu standartları korumayı hedefleyen ve ana gayesi kalite olan bir kuruluştur.
ben başkent üniversitesini kurduğum zaman, nasıl bu üniversiteyi idare edeceğimi düşünüyordum ve sonunda eğer kalite sistemini takip edersem bu organizasyonu başarı ile yönetebileceğime karar verdim. amerikan cerrahlar koleji’nin temel amacının kalite olmasından çok memnunum. tabi ki cerrahi eğitim ve araştırma, hastanın sağlığı, hastane standardizasyonu, uygulama etikleri ve diğer tıbbi kuruluşlarla işbirliği de amaçları arasındadır. bu nasıl başarılır? standartlar, doğru alt yapı, özenle toplanmış veriler ve onaylama ile. tabi ki bilimsel faaliyetlere katkı, eğitim ve cerrahların eğitimi de kolejin kuruluş amaçlarındandır. amerikan cerrahlar koleji farklı eğitim programları ve burslar sunmaktadır. pek çok üyemiz bu imkanlardan faydalanmaktadır. tabi ki çeşililik çok önemli. amerikan cerrahlar koleji kendini üyelerinin çeşitliliğine adamıştır. bu uluslararası kuruluşun bugün 82.000 den fazla üyesi bulunmaktadır ve bu sayının yüzde 10’u amerikalı olmayan cerrahlardan oluşmaktadır. tüm dünyada 100’ün üzerinde bölümü vardır. türkiye bölümü bunlardan biridir. 2004 de kurulmuştur. türkiye bölümü kurucularından biri olan dr. topuzlu’ya, kendisi burada, ve diğerlerine gerçekten minnettarım. aksi takdirde burada olamazdık. biliyorsunuz 51’ i başkent üniversitesinden olmak üzere türkiye genelinde 148 üyemiz bulunmaktadır. başkent üniversitesi 1993 yılında kuruldu. geçen yıl 25. kuruluş yıldönümümüzü kutladık. türkiye’nin farklı yerlerinde faaliyet gösteren kuruluşlarımız var. daha önce dr. özkardeş’in bahsettiği gibi üyelik aday mülakat sistemi çok önemli. birşeylerin doğru gitmediğini fark ettim. üyelerin seçkin cerrahlardan oluşmasını istiyorlar ise adayların önce amerikan cerrahlar koleji nin türkiye bölümüne baş vurmaları çok önemlidir. eminim ki bu sistemin uygulamaya geçmesinden sonra amerikan cerrahlar koleji daha kaliteli cerrah üyelere sahip olacaktır.
ben, 1986’dan beri amerikan cerrahlar koleji’nin bir üyesiyim. ilk üyelik kabulüm amerikan cerrahlar birliği tarafından yapıldı. daha sonra 2010 da amerikan cerrahlar koleji’nin onursal üyesi seçildim. bir sonraki amerikan cerrahlar koleji klinik kongresi san fransisco’da yapılacak. eğer çok acil bir ameliyat yapmak zorunda kalmazsam umarım bu toplantıya katılabilirim.
ankara’ya hoş geldiniz. umarım çok başarılı bir toplantı olur ve güzel vakit geçirirsiniz.

İlk sunumu yapan isimse ABD'den Prof. Carlos Pellegriniydi... Cerrahide sanat ve bilimin üstünlüğü başlıklı sunumunda ekip işinin önemini anlattı..

Haberal'a teşekkür etti.

Türkiye’ye yeniden geldiğim için çok mutluyum. profesör haberal’a takdir ve teşekkürlerimi sunmak istiyorum. profesör haberal’ın türkiye’de ilk karaciğer naklinin gerçekleştirilmesi ve türkiye’de daha iyi yanık bakımının sağlanması ile sonuçlanan bir vizyonu var. kendisi amerika’da eğitimini wesley alexander, tom starzl ve diğerleri ile yaptı. ülkesine geri dönerek türkiye de daha iyi standartlara sahip bir sağlık sistemi geliştirmek için çalıştı. sanırım, bu ulusun babası olan resimdeki kendi kahramanının yolunu izleyerek bir çoğumuzun kendi ülkemiz için yaptığımızı iddia ettiklerimizden şüphesiz ki daha fazlasını kendi ülkesi için yaptı. bu kadar fazla miktarda muhteşem işleri bir arada yaparken aynı zamanda bölümümüzün başkanı olarak da arkadaşlıklara çok yatırım yaptı. insanları türkiye’de karşılamak için vakit ayırdı, örneğin havaalanına, bir tanesi ile daha önce tanışmış olma ayrıcalığına sahip olduğum iki arkadaşı ile geldi. profesör haberal’ın bizim bu ülkenin geçmişe dayanan kültürünü anlamamızı sağlamak için, medeniyetler arası köprüler oluşturmanın yollarını bulmak için ve bizler arasındaki parçası olmaktan şeref duyduğum arkadaşlıkları desteklemek için her zaman vakti vardır. amerikan cerrahları koleji adına, prof. mehmet haberal, size bölüm’e olan desteğiniz ve arkadaşlığınız için teşekkür ederim. en çok da ülkeniz insanları için yaptıklarınız için teşekkür ederim.

Prof. Dr. Haberal verilen arada meslektaşlarıyla yakından ilgilendi.

Başkent Üniversitesi ve bağlı kuruluşlarına ait stantlara da ilgi yoğundu.

Ardından bilimsel oturumlar başladı...

Önce ABD'den Prof. Patricia Numann çıktı kürsüye. Cerrahlara duruş bozukluklarıyla ilgili uyarılarda bulundu... Teşekkürü Haberal'aydı.

PATRICIA...Profesör haberal’a beni tekrar davet ettiği için teşekkür etmek isterim. bu benim türkiye’ye üçüncü ziyaretim. her gelişimde bu ülke hakkında biraz daha fazla bilgi ediniyorum. burada birçok iyi arkadaşlarım var. bu nedenle buraya tekrar gelmeyi hep dört gözle bekliyorum. burada olmak ve bölüm’ün geliştiğini görmek çok memnuniyet verici. bu bölüm amerikan cerrahlar koleji’nin uluslararası bir parçası. aslında amerikan cerrahlar koleji’nin en hızlı gelişen ve büyüyen uluslarası bir parçası. bu da bizim cerrahlar olarak tek bir dünyamız olduğunu ve ortak ilgilerimiz ve hedeflerimiz olduğunu gösteriyor. yani birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var.

Glasgow üniversitesinden katılan Prof. David Galloway ise sunumundan önce önemli bir konuya değindi...

Profesör pellegrini, bayanlar ve baylar, hepinize çok teşekkür ederim. özellikle sayın profesör haberal’a bana bu inanılmaz ayrıcalığı yaşattağı için çok teşekkür ediyorum. bu benim türkiye’ye ilk ziyaretim. türkiye ye gelmeyi sabırsızlıkla bekliyordum. profesör haberal ile arkadaş olmak benim için gerçek bir mutluluk. bunu müsadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum. bu yıl haziran ayında kendisine glasgow kraliyet hekimler ve cerrahlar koleji tarafından verilmesi önerilen onursal üyelik metnini okuma ayrıcalığım oldu. öncesinde cübbelerimizi üzerimize geçirip glasgow üniversitesinin muhteşem yerleşkesinde gezinme fırsatımız oldu. sonrasında profesör haberal ile birlikte ünlü hunterian müzesine girdik. orada hayatım boyunca asla unutamayacağım bir olay gerçekleşti. işte o an uluslarası arena da mehmet haberal ‘ın ne kadar prestijli olduğu konusunda anlık bir aydınlanma yaşadım. müsaadenizle sizlere neler olduğunu anlatayım. biz müzede ünlü hunter kardeşler loui ve john hunter ın - ki kendileri 17 yüzyılda doğum ve cerrahinin öncüleriydiler- müzeye bağışladığı bazı roma kalıntılarına bakarken, kalabalık bir turist grubu çıkageldi. tahmin edin bu turistler nereliydiler? türkiye. ve sonrasında neler olduğuna inanamadım. bir anda bir bal kovanının etrafında uçuşan arılar gibi, profesör haberal ın etrafını sardılar, ve selfiler çektirmeye, imzalı fotoğraflarını almaya başladılar. kendisi o kadar nazik sıcakkanlı ve o kadar yardımsever di ki ben bu kişinin çok ünlü bir türk olduğunu, bir yıldız olduğunu farkettim. bu olay herşeyi farklı bir bakış açısından görmemi sağladı.
türkiye yalan haberlerin yapıldığı tek ülke değil. dün birisi bana bu gazeteyi gösterdi. fotoğraftaki bu kişi aynı törende fotoğrafı çekilen başka birisidir. cübbesiyle yeni başkan ile görülmektedir. bu yeni başkan benden sonraki halefim profesör jackie taylor’dır. ve bu makalede, ben türkçesini okuyamıyorum ama anlayabiliyorum, bu kişinin glasgow kraliyet hekimler ve cerrahlar koleji onur üyeliği alan ilk türk olduğu yazıyor. bayanlar ve baylar bu yalan bir haberdir. öncelikle glasgow ingilterede değil . en azından ben öyle biliyorum. burada çok önemli bir ayrım var. ikinci olarak bu insan koleje üye bir şahıs ancak onursal bir üye değil çünkü onursal bir üye olmak mutlak zirve de olmayı gerektirir ki, bu da verilebilecek en üst derecede bir ödüldür. ve bu ödülü ilk alan kişi de profesör mehmet haberal ‘ın ta kendisinden başkası değildir. yalan haberlerden bıktık usandık. yanlış bilgileri düzeltmek istiyorum.


İlk oturumda son söz, İngiltere'den Prof. Dr Nadey Hakim’indi...

Kadavra donörlerde etik sorunların geçmişini anlattı

NADEY....Öncelikle profesör haberal’a beni bir kez daha burada bulunmam için davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. buna inanmayacaksınız ancak ben ilk kez buraya yaklaşık yirmi yıl önce geldim. kendileri beni ilk davet ettiği zaman çok gençtim. o zamanlar hepimiz çok gençtik. o günden bu güne dek, her zaman çok keyif aldım. hepimizin de gördüğü üzere kendileri o günden bugüne hiç durmadan düzenli aralıklarla toplantılar organize etmeye devam etti. ve bu da; eminim ki hepimiz mutabıkız parmak ısırtan, müthiş bir toplantı. ben kadavra donörlerde etik sorunların geçmişi hakkında bir konuşma yapacağım. biliyorum bunun minimal invaziv cerrrahi ile pek bağlantılı değil. ama yine de transplantasyonda birçok minimal invasive durumlar gerçekleşmektedir. konuşmam aslında benim bir araya getirdiğim ‘modern cerrahide etik ve yasal sorunlar’ adlı kitabı temel almaktadır.

İkinci oturumda ise ABD'den Prof. Kirby Bland ve Amerikan Cerrahlar Koleji Türkiye bölümünün kurucusu Prof. Dr. Cemalettin Topuzlu, meme kanseriyle ilgili sunumlarını yaptı.

KIRBY..Eski arkadaşım ve büyük bir profesör olan dr.mehmet haberal ile ilgili bir takım konuları söylemeden geçemeyeceğim. ki kendisi pekçok amerikalı’ya kendisini kanıtlamıştır. bunu avrupa da da büyük ölçüde gözlemleyebiliriz. kendisi olağanüstü bir ev sahibidir. bana tekrar bu fırsatı verdiği için kendisine teşekkür ederim.
bu öğleden sonra göğüs kanserinde neo-destekleyici tedavilerin endikasyonlarından ve cerrahlar için uygulamalarından bahsedeceğim.

TOPUZLU.....Tedavide, sırasıyla her soruna uygun bir tıp yaklaşımı ile başladık ve sonrasında çok katmanlı tıp ile devam ettik ve bugün itibariyle bireyselleştirilmiş tıp uygulamalarına geçmek zorundayız.

Katılımcılar sorularıyla sunumlara katkı verdi... Prof. Dr. Mehmet Haberal, hocası olan Topuzlu'ya ayrıca teşekkür etti

Son oturumda ise ABD'den David Kooby pankreas kanserlerinde minimal invaziv cerrahiden, Türkiye'den Prof Dr Aydın Dalgıç ise canlıdan böbrek vericilerinde robotik cerrahinin yerinden bahsetti...

Prof. Haberal Prof. Numann, Size bu harikulade davet için ne kadar teşekkür etsem azdır. burada olmaktan onur duyuyorum. dr. hakim bu sabah bahsetti. babam bağdat da doğdu ve lübnan ve fransa da yaşadı. daha sonra amerika birleşik devletleri'ne gitti. ben amerika birleşik devletlerinde doğdum ve babam bana inanılmaz imkanlar sağladı. bu manada ben de “türk’üm” diyebilirim. teşekkür ederim.
sunumumun konusu minimal invaziv pankreas rezeksiyonu. bu, hasta bakımı, araştırma ve uluslararası işbirliği içeren bir yolculuk.

Oturumların ardından Prof. Dr. Patricia Numann başkanlığında kadın cerrahlar toplantısı da yapıldı.

Prof. Dr. Haberal, konuklarını hoşgelnidiz kokteyli ve akşam yemeğinde ağırladı.

Toplantı, Bugünki bilimsel sunumların ardından kapanış seremonisiyle sona erecek....

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz